Изследването на трансферния пазар във футбола съдържа една от ключовите области на изследване от Футболната обсерватория ЦИЕС. Този доклад анализира плащането на сумите по трансферите осъществени от 2010, които включват отбори от петте големи европейски първенства: английската Висша лига, испанската лига, немската Бундеслига, италианската Серия А и френската Лига 1.
Първата глава анализира от техническа перспектива сумите инвестирани за трансфери. Втората част представя финансовите сметки на клубно ниво от последния трансферен прозорец, както и принципа на нетните парични потоци между първенствата. Най-накрая, третата част изследва трансферните операции от гледната точка на разликата между платените суми и сумите оценени от алгоритъм, който създадохме.
Изразходвани суми
Въпреки че официалните стойности на похарчените суми за трансферни такси често са конфиденциални, широкото медийно отразяване на основните футболни пазари ни позволяват да проследим операциите. Така е възможно да имаме много ясна идея какво се случва. Информацията публикувана в този доклад включва фиксирани компенсации за прехвърляне, условни плащания (бонуси), както и таксите платени за случаите на играчи под наем.
От 2010, трансферните суми платени от клубовете в 5-те големи първенства силно нарастват. За пета поредна година, рекорд беше поставен през 2017: 5,9 милиарда евро (+41% в сравнение с предишната година). Ако вземем предвид само летните трансфери, нарастването сравнено през 2016 е 38%: от 3,7 на 5,1 милиарда евро.
През лятото на 2017, подобно на предходните години, клубовете от Висшата лига са похарчили най-много: около 1,55 милиарда евро за фиксирани трансферни суми и 220 милиона евро по условни плащания. Средно, клуб от английската топ дивизия е инвестирал 89 милиона евро, за да подпише нови играчи. В другите изследвани шампионати, тази сума варира между 55 милиона евро (италианската Серия А) и 34 милиона евро (испанската лига).
Пропорцията на разходите на клубовете от Висшата лига в сравнение с трансферните суми платени от всички отбори от големите пет първенства е над 30% през анализирания период. Намалението наблюдавано през 2017 е основно свързано с големите инвестиции направени от Пари Сен Жермен (418 милиона евро) и Милан (250 милиона евро).
Пространствен анализ на сумите инвестирани от отборите в петте големи първенства по време на лятото на 2017 показва, че най-много пари остават в тези първенства: 3,7 милиарда евро (71% от всичко). Само 52% от извършените трансфери от отборите в петте големи първенства включват играчи с договор с клубове от тези надпревари. Тази липса на равновесие е заради факта, че най-скъпите трансфери се случват между отбори от петте големи първенства. Случаите на Неймар, Мбапе и Дембеле са перфектните примери на тази ситуация.
Вместо да се постави под въпрос полезността на трансферната система, оспорена от ФИФпро особено, нашият анализ дава основание за засилване на механизмите на преразпределение. Увеличение на обезщетенията плащани на клубовете създатели, както уголемяване и генерализиране на вноските за солидарност като тези планирани от ФИФА за международните трансфери, биха представлявали конкретни мерки за подобряване на системата.
Финансови оценки
Освен изхарчените средства, интересно е да се проучи нетният баланс за трансферните операции. Общо, 41 клуба от 5-те големи първенства от 98 са направили печалба от трансфери на играчи направени през летния прозорец на 2017. Най-голямата нетна печалба е регистрирана от Монако: +289 милиона евро (394 милиона евро получени и 105 милиона похарчени). На противоположния край на спектъра е Пари Сен Жермен: -343 милиона евро.
Анализът по първенство носи светлина върху спецификата на Висшата лига, което има ясен дефицит (-835 милиона евро). Само пет английски отбора от топ дивизията са регистрирали положителен трансферен баланс. Противоположно на Англия, испанската лига има кредитен баланс (+9 милиона евро). Този резултат е основно свързан с трансферната политика на Реал Мадрид (+47 милиона евро).
Пространственият анализ на балансите за международните трансфери включващи отборите от 5-те големи първенства потвърждават ключовата роля играна от топ дивизията на Англия в пазарната структура. Пет от седемте международни връзки с най-големите нетни парични потоци включват Висшата лига: -259 милиона евро с Франция, -112 милиона евро с Испания, -108 милиона евро с Италия, -105 милиона евро с Португалия и -99 милиона евро с Холандия.
Като се вземат предвид отборите с кредитен баланс за трансферите, които включват клубовете от големите 5 първенства по време на лятото на 2017, се оказва, че основните бенефициенти се намират в тези шампионати. 41-те отбори от големите 5 първенства с положителен баланс от 989 милиона евро печалба. Най-големият рекорд е на френската Лига 1: +436 милиона евро (2/3 от които на Монако).
Клубовете извън голямата петорка с кредитен баланс за трансфери включващ отбори от петте основни европейски шампионата са основно разположени в страни от УЕФА (особено Португалия, Холандия и Белгия), в английската втора дивизия (основно благодарение на трансфери на играчи към отборите от Висшата лига), както и в Бразилия.
Трансферни операции
Футболната обсерватория ЦИЕС е особено известна за способността си да оценява научно трансферните стойности на професионалните футболисти. Тази секция сравнява сумите инвестирани за трансфер на играчите в големите 5 първенства в края на сезон 2016/17 със "справедливите" стойности калкулирани благодарение на нашия алгоритъм. Силната връзка между платените суми и изчислените суми потвърждава солидността на нашия подход, както и силната му предсказваща мощ.
Както обикновено, негативна разлика беше измерена между платените суми и изчислените стойности. Средно, първите са 30% по-ниски от вторите. Това е най-голямата разлика наблюдавана от имплементацията на алгоритъма за трансферна стойност. Това откритие показва ускорението на инфлацията появяваща се в трансферния пазар.
Според развития алгоритъм, най-надплатения трансфер в абсолютно изражение беше този на Килиан Мбапе от Монако в Пари Сен Жермен: +87,4 милиона между обявената сума (с включени бонуси) и изчислената сума. Обратно, най-добрата сделка от финансова гледна точка е постигната от Ливърпул с привличането на Мохамед Салах (-19,4 милиона евро).
Този доклад подчертава инфлацията на трансферните суми за привличането на играчи от петте водещи европейски шампионата. Средното подценяване на цените по отношение на стойностите калкулирано на базата на нашия алгоритъм и генералното повишение на сумите инвестирани от големите 5 първенства са ясни индикатори илюстриращи инфлационния процес.
Глобализацията на интереса към футбола като цяло и към най-конкурентните първенства по-специфично, ще доведе до вярване в продължаващата тенденция на инфлацията на разходите на трансферния пазар. В кратък и среден срок, отборите от най-добрите първенства би трябвало да са в положение да увеличат своите обороти. Тази ситуация е дори по-вероятно да бъде валидна за най-силните клубове.
В дългосрочен план, в контекст в който промените в начините на консумиране ще доведат до спад в телевизионната аудитория, основното предизвикателство за клубовете и първенствата ще бъде способността да разнообразят още повече източниците на финансиране на спортния спектакъл. Във всеки случай, през следващите пет години, е сигурно да се заложи, че новите рекорди за разходи на трансферния пазар ще бъдат поставяни прогресивно.
Няма коментари:
Публикуване на коментар