Футболен клуб Милан спада между големите не само на ниво Италия и Европа, а в целия свят, но този гигант днес преживява може би най-тежките моменти от основаването.
Всичко започнало когато Силвио Берлускони, дългогодишен собственик на "росонерите", решил да продаде клуба на Йонгхонг Ли за 828 милиона долара.
Но, вместо изпълняването на амбициите на привържениците и завръщане в самия връх на италианския и европейския футбол, китайският "мултимилионер" донесе на клуба неизвестно бъдеще.
В какво е проблемът?
За да стигне до средства за купуване на клуба и формиране на състав за следващия сезон, Ли е взел заем от фонда "Елиът Мениджмънт", който е познат по това, че откупува дългове на компании и държави, които пропадат (например Перу, Аржентина...).
Ли от този фонд е взел заем от 300 милиона евро, с намерение 180 да използва за довършване на покупката, а останалите 120 за купуване на футболисти.
Идеята на китайския... милионер? е била с парите, които трябвало да влязат в клуба от Шампионска лига да плати на този фонд. Милан в момента играе повече от лошо (след 13 изиграни кръга има 11 точки по-малко и мач повече от Рома на четвъртото място, съответно същият брой мачове и 12 точки по-малко от Ювентус, който заема трето място в табелата), трудно е да се повярва, че ще успее в продължението на сезона да се домогне до четвърто място и възможност да се пребори за класиране в най-елитния европейски турнир, което означава че Ли няма да има от какво да върне заема до октомври 2018, докато има срок.
Допълнителен проблем е и лихвата, заради която общият дълг може да нарасне на 350 милиона евро.
А тогава към цялата ситуация се добави и удар, който може много лесно да означава и последен пирон в ковчега на надеждите на привържениците на Милан да съществува шанс клубът в идния период да се оживи.AC Milan could be booted out of European competition amid reports new Chinese owner Yonghong Li 'does not own ... - The Sun https://t.co/oBulS2ihaP— AC Milan fann club (@ACMilanfannclub) 21 ноември 2017 г.
След списъка на Форбс за най-богатите 400 човека в Китай мнозина са се запитали как в него го няма Ли, който е смятан за един от най-богатите хора в Китай. Истината бързо излязла на светло, след като се изяснило, че Ли всъщност не е собственик на рудник, както се представил пред старите управници на Милан, а неговото лично богатство е много по-малко от онова в което всички вярвали, както и че никога не е бил част от списъка на най-богатите хора в Китай. За да бъде още по-лошо, в последните две години рудниците, които Ли е "присвоил" в преговорите с Милан и управителите на Серия А са сменили собственици, и то чак четири пъти - нито веднъж неговото име не е споменато в документите! А като черешка на тортата дошла информацията от Китай, която оставила управителите на УЕФА в чудо. Когато разпитали фирмите, които Ли е споменавал като свои сътрудници за него, излязло, че всъщност, в Китай никой не го познава!
Това накарало ръководителите на УЕФА да "разлистят" документите на Милан и финансовия план с който новата управа опитала да оправдае похарчените 200 милиона евро в изминалия трансферен прозорец (само ПСЖ и Манчестър Сити са пред него). Концепцията в най-голямата си част се свежда на "план за класиране в Шампионската лига", президентът Александър Чеферин и водещите хора в УЕФА разглеждат възможността да изхвърлят Милан от евротурнирите заради нарушаване на финансовия феърплей.
Но, това за "росонерите" би могло да бъде най-малкият проблем, тъй като се поставя въпрос какво ще стане с клуба, ако се докаже - а както пише "Ню Йорк Таймс", не е невъзможно - зад купуването на Милан да стоят някакви "мръсни игри".
Китайското правителство, след икономическата криза, която започнала да хапе икономиката на най-многолюдната държава в света, започнало да разследва къде отиват парите, така че много китайски милиардери трябвало да оправдават своите работи и причини за изнасяне на пари от Китай. Ли по такъв начин е купил Милан, а документите са прегледани, за да бъде установено, освен това, че рудниците за които нито китайските власти нито другите минни компании не са чули дотогава не принадлежат на Ли, а две от четири промени на собствеността в последните две години са направени без никакви финансови компенсации, така че и китайските власти са започнали разследване срещу този "бизнесмен".
Какво ще стане с Милан? Трудно е да се каже. Съществува възможност американският фонд да го откупи на цената на сделката, което би могло да означава и край на съществуването на този гигант, тъй като на този фонд най-важното ще му е да си върне изгубените пари, докато съдбата на клуба отива на втори план.I really try not to speculate without knowing all the facts, but I’m concerned- rather than finding a financial institution to refinance debt would be great if Milan had a well known & very wealthy owner— David Amoyal (@DavidAmoyal) 21 ноември 2017 г.
Втора възможност е внезапно да се окаже, че всичко е било само "грешка в превода", а Ли да продължи да ръководи клуба.
Трета, и в този момент най-ясна, Ли накрая да продаде клуба на някой, който ще бъде готов да плати и на него, и на американския фонд, а след това от нулата да започне завръщането на един от най-популярните отбори в света в елита.
Което може би е и най-доброто. Защото, в противен случай, изглежда, че е въпрос на момент, когато Милан ще престане да съществува.
Няма коментари:
Публикуване на коментар