вторник, 23 февруари 2016 г.

Най-лудият и най-чудният автогол на всички времена

Flag-Pins-Barbados-Grenada_720x600
В края на квалификациите за Карибската купа през 1994 година, на Националния стадион в Сан Мишел в Барбадос, последният мач от групата играят Барбадос и Гранада. Системата е такава, че се играе до победител, за да няма равенства, Барбадос е победен от Пуерто Рико с 1:0, докато Гранада е победила Пуерто Рико с 2:1. Таблицата преди завършващия мач, гласи: Гранада 3, голова разлика 2:1, Пуерто Рико 3, голова разлика 2:2, Барбадос 0, голова разлика 0:1. На отбора на Барбадос му е необходимо да победи Гранада с два гола разлика, за да заеме първото място в групата. И бил на добър път, до 83 минута води с 2:0. Все пак, Гранада в този момент постига гол, което оставя на Барбадос шест минути да постигне още един гол и да се класира напред, нали така? В някой нормален мач да. В този случай - не. Сещате се, че горе споменахме, че мачът не може да завърши при равен резултат? За да бъде излъчен победител, играли се две продължения по 15 минути със златен гол, след което се биели дузпи. Обичайно, бихте казали. Но, да бъде този турнир единствен се погрижило правилото, което гласяло - златният гол се смята за два. Всъщност това правило довело до крайно странен развой на ситуацията: в 87 минута, отборът на Барбадос си вкарва автогол, с който мачът е на ивицата на продълженията, с желание в тях да постигне този дълго желан гол и да заеме първо място. Звучи прилично просто... като имате задачата да защитите един гол. В тази ситуация, на Гранада отговаряло да бъде поразена с един гол разлика отколкото да остане резултатът нерешен, така че последвали няколко доста комични минути, в които играчите на Гранада опитват да вкарат гол и в двата края на терена, докато играчите на Барбадос защитавали вратите - четири играчи и вратарят своята, а останалите шест вратата на Гранада. В това си намерение са и успели, мачът отишъл в продължения, Барбадос стигнал до гола и триумфирал с 4:2 в един легендарен мач. Не можем да обвиним никой. Историята си е легендарна...

А ето и един малко по-дълъг видео запис, посветен специално на този, меко казано, чуден мач: