четвъртък, 14 август 2014 г.

Отборът на Папата Сан Лоренцо спечели Копа Либертадорес

Въпреки че е първият аржентински клуб, който се класира за турнира преди 54 години, Сан Лоренцо вдигна трофея за пръв път вчера. С гол от дузпа през първото полувреме на стадион "Педро Бидегаин" в Буенос Айрес отборът взе купата след 2:1 общ резултат срещу Насионал (Асунсион).

Нестор Ортигоса не сбърка от бялата точка девет минути преди почивката, след като Рамон Коронел от Насионал спря удар в наказателното поле с ръка. Сан Лоренцо задържа преднината си от един гол през втората част, докато гостите се отчаяха. Домакинският успех беше достатъчен за края на 54-годишно чакане за триумф в Копа Либертадорес, след равенство 1:1 в Парагвай миналата седмица.

Сан Лоренцо, който е подкрепян от сегашния глава на католическата църква Папа Франсис, е първият аржентински клуб, който участва в Копа Либертадорес през 1960 г - когато турнирът е създаден. С успеха си Сан Лоренцо стана деветият аржентински клуб притежател на най-ценния трофей в Южна Америка.

Развоят на финала се преобърна в 34-ата минута, когато центриране от ъглов удар за Сан Лоренцо достигна далечната греда, където Мартин Каутеричио засече топката със задна ножица, но Коронел спря полета й с ръка разперена над главата си.

Въпреки масирания протест на Насионал съдията нямаше избор и отсъди дузпа, а Ортигоса продължи брилянтния си рекорд от точката, стреляйки в долния десен ъгъл. Парагвайският халф вече има 21 гола от 22 дузпи в кариерата си.

Насионал изпусна две положения в края на първото полувреме, а няколко удара бяха избити през второто, без да успеят да подложат на сериозен тест стража на домакините Себастиан Торико.

Последният съдийски сигнал даде началото на големи празненства на стадион "Педро Бидегаин", като привържениците скачаха в унисон по съоръжението в Буенос Айрес. Успехът на Сан Лоренцо го направи първия клуб след Сао Пауло през 1993 г, който печели Копа Либертадорес без да постигне нито една победа като гост.