вторник, 6 декември 2016 г.

А в Лондон... тишина

На днешния ден през 1978 година Цървена звезда елиминира лондонския Арсенал в 1/8-финалите за Купата на УЕФА.

Още един мач, който ще се помни от славния сезон, когато белградският колос достигна до финала в Купата на УЕФА, беше изигран в Лондон. Става въпрос за реванша от 1/8-финалите на този европейски турнир в който Арсенал домакинстваше на "червено-белите" от Белград. Цървена звезда в предходните два кръга елиминира Динамо (Берлин) и Спортинг (Хихон), в първия мач от осминафиналите победи Арсенал с минималното 1:0. Пред около 50 000 звездаши на белградската Маракана, единственият голмайстор в двубоя беше Цвийетин Благойевич.

Знаеше се, че "червено-белите" в Лондон ги чака тежък мач. Треньорът Бранко Станкович излезе на "Хайбъри" със следните 11 футболисти: Александър Стоянович, Никола Йованович, Златко Крмпотич, Славолюб Муслин, Михайло Кери, Иван Юришич, Владимир Петрович, Цвийетин Благойевич, Душан Савич, Здравко Боровнич и Неделко Милосавлйевич. Първото полувреме завърши без голове, а домакинът поведе в 72-ата минута с гол на Алън Съндърланд. Мачът вървеше към края си, изглеждаше че двубоят върви към продължение, но звездините футболисти не мислеха така. В 88-ата минута направиха чудесна атака - Владимир Петрович Пижон с пета подаде към Благойевич, който от крилото прати топката в сърцето на наказателното поле, а Дуле Савич майсторски шутира под гредата и разби европейските амбиции на привържениците на лондонския клуб.

В Лондон тишина, в Сърбия (и по това време Югославия) ерупция на одушевление.

Цървена звезда, по-късно, в похода към европейския финал елиминира още един клуб от Острова - Уест Бромич Албиън.