четвъртък, 19 октомври 2017 г.

В Босна и Херцеговина се радват на историческия успех на Железничар над Лудогорец: Рапсодия на футбола на Грбавица

Rapsodija fudbala na Grbavici: Željezničar ostvario historijski rezultat za bh. fudbal
Железничар в реванша на първия кръг на квалификационните мачове на Младежката Шампионска лига дочака Лудогорец, а срещата завърши 3:2 в полза на домакините.

Железничар отвори първото полувреме веднага с възможност, но след центриране на Жерич съдията отсъди засада и така пропадна положение за "сините".

Не се чака много за нов шанс, в 3-ата минута таблото на Грбавица вече показваше резултат 1:0. Жерич опита, Наумов спаси неговия удар, но отбитата топка попадна в Дачич, който разтресе мрежата на българския първенец.

Гостите бързо стигнаха до изравняване, след едно наивно нарушение пряк свободен удар изпълни Климентов, а Дуймович реагира слабо, така че в 5-ата минута на таблото стоеше 1:1.

След получения гол "сините" тръгнаха ожесточено напред и така пред вратата на Наумов се изредиха възможности за Жерич, Муярич, Муягич и Хайдаревич, но нямаха късмет в реализирането и на почивка се отиде при 1:1.

Момчетата на Йолдич играха феноменално, а атаките, които правеха Жерич и дружина рядко се виждат и в мъжкото първенство на Босна и Херцеговина.

През второто полувреме Железничар отново тръгна офанзивно и чрез Велич имаше отлична възможност да поведе, но топката уцели Муягич и вместо във вратата излезе извън наказателното.

Муягич се изкупи в 56-ата минута, след като реагира отлично на феноменална асистенция отляво и матира Наумов.

Три минути след попадението, шанс получи Хайдаревич, но неговият удар с глава премина покрай лявата греда на вратата на Лудогорец. Минута по-късно Муягич шутира отлично, но топката мина съвсем малко над вратата.

В средата на полувремето "сините" се отдръпнаха, а наказанието дойде в 70-ата минута, когато забравеният Милков ги матира за ново изравняване на резултата.

Железничар след получения гол отново тръгна да напада, но конкретни възможности за промяна на резултата нямаше.

В 90-ата минута отлична акция на "сините" доведе до навалица в наказателното поле, а Хайдаревич вкара за победата и историческото класиране на Железничар в следващата фаза на този турнир. Първият мач в Разград завърши при резултат 1:1.

Жельо с тази победа изписа история за младежкия футбол на Босна и Херцеговина и стана първият отбор, който минава във втората фаза на квалификационните мачове на Младежката Шампионска лига.

Железничар - Лудогорец 3:2 (3 мин - Дачич, 56 - Муягич, 90 - Хайдаревич; 5 - Климентов, 70 - Милков)

Стадион: Грбавица, 3000 зрители

Съдия: Анастасиос Папапетру (Гърция)

Картони: Хайдаревич, Шехич; Климентов, Минчев

Железничар: Дуймович, Шехич, Беширевич (31 мин - Муярич), Велич, Зилич, Османович (86 - Нуханович), Шехич, Дачич (82 - Хасанович), Муягич, Жерич, Хайдаревич

Лудогорец: Наумов, Славов, Илиев, Иванов (67 - Милков), Янков (65 мин - Петров), Л. Ковачев, Минчев, Димитров, Климентов (81 - Вълчев), Дост, С. Ковачев