вторник, 19 декември 2017 г.

В Сърбия се питат кой и защо крие българите участвали в хаоса на дербито


В 156-ото дерби се случиха сцени, които обиколиха света, отвратителни сцени от Южната трибуна, когато група от около 150 хулигани се залетя срещу някои от гробарските лидери.

Медиите тези дни говорят повече за хърватските наемници (въпреки че се твърди, че са наети от недоволна фракция, от тази фракция категорично отричат да имат каквото и да е със "западните съседи"), които полуголи са изхвърлени от трибуната и арестувани в хотел Зира, въпреки че е публично известно, че не са били единствените чужденци по трибуните.

Освен тях е имало гърци, руснаци, а и чак 60 българи.

Е, сега, поставя се въпросът кои са тези българи и защо те са били там? Според информации на медиите те нямат абсолютно никаква връзка с фракцията хулигани, които започнаха атаката срещу "колегите" в Юга, а според "Курир", в сблъсъка те са помагали на нападнатия дял от трибуната.

Българските привърженици, 60, с останалите запалянковци на Партизан са успели да отблъснат атаката на "пучистите", които искали да превземат трибуната и да предизвикат безредици.

Но тях не ги е последвала същата съдба като хърватите, тъй като всичките 60 мирно стигнали вкъщи в София, по-точно, никой от тях не е арестуван, а камо ли задържан в ареста.

Отговор на въпроса защо това е така, за съжаление, нямаме, но имаме няколко нови въпроса. Как и защо е възможно шест хърватски привърженици веднага да бъдат арестувани, а 60 българи да се изплъзнат (хей, 60 човека в бягство, а нито един лишен от свобода)? Заради какво за тях изобщо не се пише, когато и те, също като сърби, хървати, гърци и руснаци са нарушили законите на Република Сърбия като са се били на спортно мероприятие, за което наказанието в законовите актове е много ясно прецизирано? Дали сега и други хулигани трябва да си извадят заключение от тази история, че е ненаказуемо да се биеш за онези, които владеят трибуната, а наказуемо да си бунтовен (наказуемо е и едното и другото, това трябва да бъде ясно на всички)?, пише "Курир".

Има ли изобщо Република Сърбия закони или те важат само за неколцина привилегировани? Кой ги изпълнява и защо не ги изпълнява? Ако полицията не може да реши един такъв случай, как обикновеният гражданин да се усеща сигурно в удобството на своя дом? Как журналистите да пишат обективно, ако се плашат кой утре ще ги причака пред прага на дома им? Какво ще стане с арестуваните хървати? Ще бъдат ли депортирани в родината си, или ще останат при нас в затворите? Дали ще се организира обща акция между Сърбия и България в която избягалите ще бъдат намерени и изправени пред закона, с оглед на това, че съществуват записи на охранителните камери на стадиона в Хумско?

За съжаление, на тези въпроси ще ни отговори само времето, ако и то не се е капсулирало в ужаса на сръбската спортно-политическа реалност...

Няма коментари:

Публикуване на коментар