вторник, 24 април 2018 г.
Раднички (Ниш) днес навършва 95 години
Футболен клуб Раднички, гордостта на град Ниш, днес отбелязва 95 години от своето създаване.
За тези 95 години Раднички е преминал през различни фази. Бил е оспорван, надигал се е, падал, станал хит в европейския футбол, па отново паднал, за да в последната година отново да си стъпи на краката, да заякне на всички нива и да тръгне с крупни стъпки към ренесанс и излизане на международната сцена.
В следващите редове можете да се запознаете с всички значими неща свързани с Раднички, през неговите 95 години съществуване.
НАЧАЛОТО НА ФУТБОЛНИЯ КЛУБ
1923-1933
Малцина клубове делят живота със своите привърженици и съграждани като Раднички. Основан на 24 април 1923 година под егидата и от действията на опозиционната Комунистическа партия, която в Ниш, работнически град, била на власт от 1920 година. През тази година е основан ФК Искра, който после ще промени името си в Пролетер и накрая Раднички. Президент на клуба е бил Милош Маркович, а между основателите и играчите са били и Йосип Колумбо и Станко Паунович. Клубът със своята всеотдайна борба за влизане в Моравската футболна група, спечелил симпатията и съчувствието на целия град, а за да се пребори за материална сигурност и възможност да участва в по-висш ранг първенство, Раднички получил помощ от гражданите, а преди всичко на Културно-художественото дружество "Абрашевич" което през 1924 година организирало хуманитарна забава с която са осигурени средства за функционирането на клуба. През тези години, клубът, неговите играчи, дори и привърженици, преминали през репресия от полицията и властите, за които името на клуба, цвета на неговите екипи, както и петокраката на емблемата на клуба, представлявали политическа заплаха. Популярността на клуба все пак нараствала и тук никой, дори репресията на властта, не е могъл нищо. Раднички в своя първи сезон 1924/25 спечелил първо място в Моравската футболна дивизия. Този успех клубът ще повтори през сезон 1927/28. Струва си да се изтъкне, че в рамките на Спортен клуб Раднички през 1925 година, своето функциониране започва и секцията за женска леска (голям хандбал), предтеча на днешния хандбал, спорт, който в следващите десетилетия ще се развива и усилва в Ниш и който до днес ще остане един от най-значимите и най-успешните спортове в града. Въвеждането на шестоянуарската диктатура през 1929 година довело до политическата забрана на работата на Спортен клуб Раднички.
КЛУБЪТ ПО ВРЕМЕ НА ВОЙНАТА
1933-1943
Изправен пред забраната Раднички не се отказва. В следващите години клубът ще продължи да функционира в рамките на сливане и под името Граджански, но след седем години, през 1936 година ще си върне името Раднички и ще продължи с работата, този път в Трупал. Борбата за официалното признаване е продължила до октомври 1938 година когато клубът успява да се върне в Югославския футболен съюз. С добри игри Раднички напредва, пробива в по-високите рангове, но след изиграването на есенния дял на първенството през 1941 година в компанията на най-силните нишки клубове, не продължава пролетния дял на шампионата. В тогава вече военните условия клубът отново престава с работата през февруари 1942 година. Играчите, както и ръководството на Раднички са се включили в партизанското движение.
СЛЕДВОЕННИЯТ ПЕРИОД
1943-1953
Войната оставя тежки последици върху СК Раднички. Много членове на клуба са изгубили живота си или са били пленени. Няколко месеца след освобождението на Ниш на 14 октомври 1944 година е подписан документ с който се продължава дейността на клуба от 1923 и 1936 година, а името на клуба се променя в средата на същата година, и вместо Спортен клуб, в съответствие с новите тенденции в обществото, Раднички става Физкултурно дружество. Все пак, през 1947 година, ще последва ново закриване на клуба. Т.нар. "клубаштво", съответно голямата популярност на двата градски футболни клуба Железничар и Раднички довели до остри критики от върха на Партията и спортните работници в Сърбия, така че двата противникови клуба са слети в един - 14 Октомври. Въпреки че цял сезон играе в Първа югославска лига, 14 Октомври не издържа на напрежението от недоволните нишлии, които са искали завръщането на своите любимци Железничар и Раднички. Клубът през 1948 година започва от дъното, от Пета зона в НР Сърбия. В този период ФК Раднички изиграва чудесни мачове и като третодивизионен отбор стига чак до полуфиналите за Купата на Югославия през 1952 година.
ВЛИЗАНЕТО В ПЪРВА ЛИГА
1953-1963
Като атрактивен съперник ФК Раднички от началото на 50-те редовно е бил домакин на приятелски мачове с отбори от чужбина. В Ниш са гостували Макаби, Грац, АСК Клагенфурт, а по повод официалното откриване на стадион Чаир, на 28 септември 1955 е уреден мач с отбора на Ираклис. Своите първи мачове в чужбина ФК Раднички изиграва на турне в Гърция през 55-а (Арис, Ираклис и Докса) и 57-а (Ираклис, ПАОК и Арис). Сериозната работа дава резултати. През сезон 1955/56 ФК Раднички за пръв път участва във втория ранг на първенството. Интересен детайл от 1957 е сливането с Търговския Раднички което значително допринесло за укрепването на клуба. През петдесетте години нишлиите са имали своите любимци между играчите на Раднички, преди всички Бранислав Цанич - Бепца, братята - дясното крило Павле Мичич - Паки и лявото крило Петър Мичич - Пеки, после Живорад Станкович - Кендо. През 1960 година в клуба е доведено голямо подсилване - известният вратар Миодраг Кнежевич. Този трансфер е бил началото на нова ера в историята на клуба. Наясно, че не могат да се конкурират в набирането и плащането на играчи с държавните клубове Цървена звезда и Партизан, в Раднички решили да си помагат и сътрудничат с клубовете в Нишкия футболен съюз. Набирайки млади играчи от Ниш и южна Сърбия, давайки за "каляване" в "по-малки" клубове от Нишкия съюз, Раднички успешно градил база с талантливи футболисти и станал голям клуб. Наясно с комерсиализацията на футбола, която идвала от Белград, ръководството на клуба за пръв път направило управителен съвет изграден от ръководители на най-значимите местни предприятия. В управителния съвет са били директорите на Електродистрибуция, универсални магазини "Ниш", предприятие "Отпад"и много други. При основаването УС е поставил ясна цел, влизането на Раднички в Първа югославска лига. Това се случило през 1962 година в драматични два мача с фаворизирания скопски Вардар, след дузпи ФК Раднички става член на Първа лига. Най-големият успех в историята на клуба и незапомнен празник на улиците на Ниш. Популярността довежда Раднички и на малките екрани. Първият ТВ пренос от Чаир е реализиран на 2 декември 1962 година когато ФК Раднички е домакин на ФК Партизан.
ЕВРОПЕЙСКОТО НАЧАЛО
1963-1973
Името "Реал от Нишава", като символ на силата на нишкия първодивизионен клуб, се появило за пръв път на транспарант на 14 април 1963 година на мача ФК Раднички - ОФК Београд. Това ласкаво сравнение с Реал (Мадрид) започнало между 13 студенти, а по-късно е общоприето, най-добре показва колко нишката публика обича своя клуб, а и цени постигнатите резултати. С качествените мачове ФК Раднички достига до европейски срещи. Първият официален мач на международната сцена "Реал" е изиграл в Балканската купа на 18 март 1964 година срещу Спартак от Пловдив. Доброто си справяне с турнири за купа показва през 1970 година когато с класирането на полуфиналите за националната купа повтаря успеха от 1952 година. Репутацията на която се наслаждава клубът се потвърждава с гостуването на националния отбор на СССР в Ниш през март 1965 година както и с турнето по Южна Америка през 1969 година. Ще остане запомнен и рекордът от 1969 година когато ФК Раднички е спечелил максимален брой точки в първите четири кръга на първенството и то без допуснат гол.
СЛАВНИТЕ ДНИ НА КЛУБА
1973-1983
Най-успешното десетилетие в бурната история на клуба. След титлата есенен първенец през 1973 година, през есента на 1975 година ФК Раднички печели и своя първи международен трофей - Балканската купа, след победа в два мача срещу Ескишехирспор от Турция. И поред това, че това е единственият международен трофей, който е спечелил клубът, и фактът, че съвсем сигурно става дума за голям трофей, за най-значителен успех на Раднички се приема участието в Купата на УЕФА, и играенето на полуфиналите на тази купа в своя втори от общо три сезона колкото клубът е изиграл в този турнир. През сезон 1979/80 с най-доброто класиране в домашния шампионат (спечелено трето място) е спечелено право на участие в Купата на УЕФА, където клубът играе своя първи мач в тази престижна надпревара в Линц на 17 септември 1980 година срещу ФК Ласк. След това следва мач с ФК Берое от България и 1/8-финали в Купата на УЕФА срещу АЗ Алкмар. В своето второ участие в Купата на УЕФА през сезон 1981/82, ще се помнят големите мачове на "Реал от Нишава" с Наполи, Грасхопърс, Фейенорд, Дънди Юнайтед. Голямата подкрепа и еуфория, които следват ФК Раднички в сезоните в европейските турнири са кулминирали на 7 и 21 април 1982 година когато отборът е спрян на полуфиналите в два мача отстрана на немския Хамбургер. Спортните успехи са следени и от инфраструктурата, така ФК Раднички на 15 август 1982 година в мач срещу тузланската Слобода за пръв път играе на Чаир под рефлектори.
МЕРАКЛИJЕ
1983-1993
В своето трето участие в Купата на УЕФА през сезон 1983/84 ФК Раднички играе мачове срещу Санкт Гален, Интер (Братислава) и Хайдук (Сплит). След декада чудесни игри и успехи във всички турнири в които е участвал клубът влиза в турбулентен и тежък период. Дотогава немислимото се случило през сезон 1984/85. ФК Раднички след 23 години изпада от Първа съюзна лига. Това не е истинската картина и е доказано със завръщането в елитния ранг още през следващата година. Две години по-късно, през 1989 година "Реал от Нишава" играе и финал в Балканската купа. По стария път на славата на първия отбор продължават младежите и кадетите, които с шампионски титли в началото на деветдесетте връщат оптимизма. Вярата в любимия клуб никога не е изчезвала е доказано и от нишлиите, които след десетилетия подкрепа, с нови сили, на 20 септември 1989 година основават привърженическата група Мераклиjе.
ТЕЖЪК ПЕРИОД ЗА КЛУБА
1993-2003
Тежката ситуация в държавата в края на ХХ век е оставила следа и върху ФК Раднички. Спира нишката индустрия, която с години е помагала на клуба. След полуфинала за Купата през 1994 година изчезват и резултатите. Клубът живурка в Първа лига до 2001 година когато изпада за един сезон. Светлата точка остава футболната школа на Раднички, която от своето основаване през 1963 година е дала голям принос на клуба, но и на националния отбор. В памет на трагично загиналия капитан Иван Кръстич - Бели, футболна школа Раднички от 14 октомври 2000 година носи неговото име.
ЗАВРЪЩАНЕТО НА РАДНИЧКИ
2003-2014
В новите околности ФК Раднички продължава да е без финансова подкрепа. Резултатите осцилират от първа до трета лига. Онази истинската, привърженическа подкрепа, все пак не престава. През пролетта на 2006 година ФК Раднички още веднъж стига до полуфиналите на националната купа. Идват по-добри дни и след 56 години, в началото на 2011 година се започва с изграждане на нов стадион. Клубът се консолидира и крачка по крачка, след 9 години, се завръща в Първа лига през 2012 година, където през сезон 2012/13 г завършва на 12-о място. В шампионатния мач с ОФК Београд на 27 април 2013 година ФК Раднички на новия стадион със своите верни Мераклиjе празнува 90-ия рожден ден. През сезон 2013/14 "Реал от Нишава" печели шесто място, което му е най-доброто класиране в последните 30 години. Европейските мечти и надежди в големия Раднички отново са събудени.
ЕВРОПА КАТО ИМПЕРАТИВ
2015-2018
Нишките футболисти през 2016 и 2017 година са спирани на крачка от мечтата. Недостиг на късмет попречи на клуба през тези два сезона да се пребори за класиране на европейската сцена, а през 2017 е спечелено пето място, с което са подобрили най-доброто класиране за последните три десетилетия. С идването на новото ръководство в половината на този сезон се вдигнаха стандартите на клуба на най-високото възможно ниво. Тежката финансова ситуация е консолидирана, отборът е подсилен на всички нива, добрият резултат никак не можеше да изостане. Раднички в момента е на четвърто място в Супер лигата на Сърбия и ако във финала на сезона бъде на очакваното ниво, най-хубавото желание на всички нишлии, които обичат футбола ще бъде сбъднато, защото от следващия сезон ще гледат своя клуб в квалификациите за Лига Европа.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар