събота, 11 август 2018 г.

Дясна ръка на Тито: Пратиха Туджман в Партизан, за да спре войната на тайните служби в клубовете


Манолич твърди, че само най-добрите кадри и най-отговорните хора в Централния комитет на СКХ са могли в Динамо.

За политическия живот на Йосип Манолич (98) се знае почти всичко. Но мнозинството не знае, че някогашният шеф на СУП (МВР - б.р.) в бивша Югославия и един от основателите на ХДЗ по едно време е бил свързан и със спорта. За известно време е бил президент на Спортно дружество Младост в което приоритет са били волейболистите.

- По това време нямаше нито една спортна организация, която не беше покровителствена партийно или от агентурата. Така мене градският комитет ме делегира в Младост. По това време бях шеф на полицията и тогава не се гледаше така черно на нас както може би се гледа днес. Моята първа задача като президент беше СД Младост да напредва. Благодарение на моето ангажиране, нямаше никакви бюрократични спънки във функционирането на клуба. Както и във всички спортни дружества и клубове, и в Младост нямаше много пари и моето име беше гаранция пред някои хора, че ще се набавят пари за нормалното функциониране на клуба. Направих за Младост много дребни услуги. Например, за един ден можех да издам на целия отбор визи - заяви Манолич в интервю за "Вечерни лист".


Играчите не искаха да бягат

- Интересуваше ли ви спорта?

- Искрено, не, но заобичах волейбола. С младостците доста пътувах на международни мачове, най-често в Италия и Франция. Младост имаше много добър отбор. Така през 1963 година играхме 1/4-финал за КЕШ, а година по-късно във финала, но изгубихме от Лайпциг. Волейболистите на Младост бяха показността на Загреб, имахме, например, по-добри резултати от футболистите на Динамо - говори Манолич.

- Между другото пазехте ли играчите, да не би някой случайно да остане в чужбина?

- Нямаше такъв вид опасности. Момчетата имаха чудесен треньор Боян Странич, когото ценяха и слушаха. Той беше голям авторитет и играчите много го ценяха. Понякога имаше негодувания, но нищо страшно. И днес играчите понякога се бунтуват, но всичко бързо се смирява - изтъкна Манолич, който е бил на мястото президент на СД Младост до 1965 година.

- Говори се, че всеки по-силен клуб или спортно дружество са били покровителствани от един агент на тайните служби?

- Това е истина. Чак и в моето Спортно дружество Младост имаше агент макар че аз бях повече от поверителен човек. Тези агенти следяха има ли някакви неприятелски действия срещу Югославия.


- Кой по това време е бил в управата на НК Динамо?

- Само най-добрите кадри и най-отговорните хора от Централния комитет на СКХ можеха в Динамо. И защото най-добрите кадри бяха в клуба, Динамо с години се задържа във върха на югославския спорт. В края на краищата, през 1967 година спечели Купата на панаирните градове. Да бъдеш президент на Динамо беше голяма чест. Спомням си добре Марко Белинич, народен герой, който по едно време беше в Динамо - спомня си Манолич.

- Вие занимавал ли сте се активно с някакъв спорт?

- Играх тенис, бях член на Младост. Но никога не съм играл на някакъв турнир, повече играех за отпускане.

- А по това време ходил ли сте на мачове на баскетболистите или футболистите?

- Бях на няколко мача, но главно следях спортните събития чрез вестниците или по телевизията.

Веднага след Втората Световна война югославският държавен партиен връх искал да има и определен контрол върху случващото се в спорта, но преди всичко в масовия спорт какъвто е футболът.

- Заради това, след освобождението, Партията чрез свои кадри присъстваше във върховния футбол и големите клубове каквито бяха Динамо, Хайдук, Партизан, Цървена звезда, Сараево, Железничар. Успоредно с такава партийна политика и службите видяха определен интерес за присъствие във върховия спорт, което партийният връх поддържаше, мислейки че тези служби ще имат добър контрол на ситуацията да не се нарушава генералната партийна линия в спорта срещу девиантно поведение - изтъкна Манолич.

- Следователно, тайните служби са присъствали в големите клубове?

- Да, УДБА в Цървена звезда, а КОС в Партизан. Подобно беше и във всички останали републики на тогавашна Югославия - заяви Манолич.

- През това време се е стигнало и до появата на т.нар. черни фондове?

- Да, стигна се до финансови злоупотреби при купуването на играчи, стигаше се до нездрава конкуренция и сблъсъци по тази линия, отмъкване на играчи от различни клубове. Така Беара е отведен от Хайдук в Белград. Най-лошото от всичко беше, че в това съдействаха и политически кадри на СКЮ и кадри на службите за сигурност. Така в един момент се стигна, по оценка на политическия връх на Югославия, до ескалация на сблъсъците на тези кадри в Цървена звезда и Партизан и политическият връх реши да ги пресече. Така чрез генерал Гошняк Тито инсталира в Партизан генерал Туджман, да оправи ситуацията и да прекъсне по-нататъшни конфронтации между кадри на КОС и УДБА, едните в Партизан, а другите в Цървена звезда. Туджман изпълни успешно тази задача, което му беше голям плюс в бъдещата военна кариера. Но, въпреки това, отклоненията не замряха, а продължаваха да присъстват в много футболни клубове из цяла Югославия. Тогава политическият връх реши с декрет през 60-те години да пресече това окончателно. Беше издаден декрет с който се нарежда всички служители на службите за сигурност да се оттеглят от активните действия във футболните клубове - казва Манолич.

Престъпниците във футбола

- Какъв интерес са имали службите за сигурност от участие в спортните клубове?

- Ставаше дума за т.нар. чуждфактор. Пътуванията в чужбина с клубовете с които работеха кадрите на службите за сигурност ползваха за записване на чуждестранните разузнавателни служби - казва Манолич.


В средата на осемдесетте партийната структура отново е получила определени информации за отклонения във футболните клубове...

- Констатирано е, че криминални кръгове във футболните клубове много добре организирани в своята дейност и форми на престъпност са носили мафиотски характер, а извършителите са били изключително подготвени, лукави и конспиративни. Тази констатация се отнасяше и за определени индивиди в НК Динамо. Пари без покритие, кредитни облигации, злоупотреба с билети, които се фалшифицират, разсипване на заработени и неприпечелени пари представляваше константа в Динамо. Имаше и контрабанда и други противозаконни дейности между онези, които в клуба се обогатяваха по сто различни начина.

Някои от тях бяха в СКЮ и Партията им представляваше съвсем добре синекура в която бяха много добре защитени. Дългогодишните черни фондове няма да могат да се разрешат и премахнат от футболните клубове ако за това не бъде създаден политическия климат. Това е капиталът в клубовете от които извират почти всички проблеми във футболната организация, защото е неконтролиран и дава възможност на собствениците на тези пари поведение и активности каквито си поискат. Ако се успее да се елиминира този черен фонд който формално е несъществуващ и невидим, тогава ще се успее да се разрешат почти всички проблеми във футболната организация, които присъстват вече много години. През това време изключително силен беше генерал Йован Попович. С оглед на това, че е работил в Службите за сигурност и Института за сигурност, като пенсиониран генерал имаше логистичната подкрепа на службите за сигурност на СФРЮ по времето на своята активна работа във футболната организация - разказа Манолич.


Няма коментари:

Публикуване на коментар