неделя, 4 ноември 2012 г.

Проклятието на 50-ия

За съвременния футбол повечето хора говорят като за чисто нов спорт, съвсем различен от играта преди 20 години. Повече скорост, повече тактика, повече сила. Принципно е глупаво да се сравняват различни поколения и епохи. Всяко време си има своето очарование, възход и падение. Като следствие на всички суперлативи за днешния футбол повечето привърженици биха казали, че да успееш да се задържиш непобеден в първенството си дълго време е Мисията невъзможна. Въпреки всичко след 2000 г в т.нар. „големи“ шампионати – Висшата лига на Англия и Серия А на Италия два клуба доказаха, че още може да си „Непобедим“.

Последен с това звание до днес (3 ноември 2012 г) се ползваше Ювентус (Торино). „Старата госпожа“ не загуби 49 мача, а големият враг Интер попречи серията да се закръгли на 50. В Дерби д`Италия „нерадзурите“ записаха деветата си поредна победа във всички надпревари, надделявайки с 3:1. Всичко тръгна отлично за лидера Ювентус пред препълнените трибуни на новия му стадион. Гол на Артуро Видал в първата минута и никой не можеше да предположи, че финалът ще е горчив. Интер постепенно взе надмощие и успя да вкара топката във вратата, но засада отмени изравняването. В 59-ата минута миланците получиха дузпа и потърпевшият Диего Милито я реализира. Аржентинецът се възползва от отбита от Буфон топка след мощен шут на резервата Гуарин, за да обърне изцяло развоя в 76-ата минута. В ролята на губещ Ювентус нямаше избор освен да тръгне напред, за да спаси мача и поредицата. Интер се възползва от оголения тил и Нагатомо изведе Родриго Паласио сам срещу Буфон – 3:1 за Интер в последната минута на редовното време.

Така приказката за „черно-белите“ свърши. По ирония на съдбата по почти сходен начин със съдбата на другия „непобедим“ в 21-ви век – Арсенал. Ювентус успя да стане шампион на Италия през 2011/2012 г без поражение, а лондонският клуб на Англия през 2003/2004 г. Двата отбора успяха да запишат по 49 мача без да опитат вкуса на загубата, като и двата загубиха от най-големите си врагове. Рекордът на Арсенал приключи в гостуване на „Олд Трафорд“ на Манчестър Юнайтед. Началото на края дойде след отсъдена дузпа в полза на „Червените дяволи“. Майк Райли наду свирката и показа бялата точка в 73-ата минута, а Рууд Ван Нистелрой превърна наказателния удар в гол. В последната минута Уейн Рууни довърши започнатото – 2:0 на 24 октомври 2004 г. Дерби, което ще се помни заради съдийството и края на исторически успех. Още две съвпадения – Ювентус и Арсенал загубиха с два гола разлика, а началото на пораженията е с попадение от дузпа.

Серията на Арсенал от 49 мача без загуба започна на 7 май 2003 г. Отборът на Венгер постигна 36 победи и 13 равенства. През сезон 2003/2004 г завърши с 26 успеха и 12 ремита. У дома Арсенал остана непобеден до 1 февруари 2005 г, а през цялата 2004 г не регистрира загуба на своя стадион.

Ювентус стана шампион през 2011/2012 г с 23 победи и 15 равенства. Серията на Ювентус започна на 15 май 2011 г, за да завърши на 3 ноември 2012 г, постигайки 32 успеха и 17 ремита. Торинският клуб не успя да подобри рекорда в Италия, който се държи от Милан с поредица от 58 мача от 26 май 1991 г до 21 март 1993 г, но стана първият отбор шампион без поражение в първенство от 38 кръга. В историята на Серия А след 2000 г с две дълги серии може да се похвали и палачът на Ювентус – Интер – 33 мача между 7 май 2006 г и 18 април 2007 г, и 31 мача от 22 април 2007 г до 2 март 2008 г.