петък, 10 март 2017 г.

Левски е част от най-големите обрати в историята на футбола

1 Чарлтън Атлетик - Хъдърсфийлд Таун 7:6
Втора дивизия, Англия, 1957 г

В домакинство срещу Хъдърсфийлд Таун всичко изглеждаше срещу Чарлтън Атлетик като заговор. От 15-ата минута домакините трябваше да играят без капитана си Дерек Ъфтън, който изкълчи рамото си (по това време няма смени). Сведени до десетима Адикс едва се справяха. 28 минути преди края те са безнадеждни, изоставайки с 1:5. Безнадеждни? Не съвсем. Лявото крило Джони Съмърс на полувремето смени обувките си. С новите обувки той успя да вкара почетен гол в 47-ата минута. В 60-ата минута отново след удар на Съмърс стана 2:5. Минута по-късно той направи асистенция за Джон Райън за 3:5. В следващите десет минути Съмърс стана известен далеч извън рамките на Източен Лондон. С хеттрик Чарлтън поведе с 6:5. Въпреки че Хъдърсфийлд успя да изравни, с последния удар Райън отбеляза за 7:6. Този обрат дойде от - кой друг? - Съмърс. Това е първият и единствен случай в историята на футбола в английската лига отбор да вкара шест гола и да е губещ. В допълнение на този 27 декември 1957 година Чарлтън празнува най-чудотворното завръщане в историята на футбола.
2 Байер Юрдинген - Динамо Дрезден 7:3
КНК, 1986 г

Байер Юрдинген се завърна за второто полувреме само с една цел: да бъде достоен да приеме европейски трофей. Надявайки се да преодолее изоставане от 0:2 в първия мач и 1:3 през първото полувреме срещу Динамо (Дрезден).  Но след това се втурна в събитията. 57 минута Функел от дузпа 2:3; 62 автогол на Минге 3:3; 66 свободен удар Шефер 4:3; 78 Клингер 5:3; 79 Функел от дузпа за игра с ръка 6:3; 84 Шефер 7:3. Списанието "11 приятели" избра този "почти перфектен трилър" години по-късно за "Мачът на века". За треньора на Дрезден Клаус Замер все още е изтощително наранен: той е понижен до Майсен.
3 Цюрих - Грасхопърс 5:6
Купата на Швейцария, 2004 г

ФК Цюрих през март 2004 г в полуфинал за Купата на Швейцария водеше на големия съперник Грасхопърс в 63-ата минута с 5:2. Тогава дойде драматичното. Първо съдията Мейер даде на бразилеца Сезар от Цюрих ясно да се разбере, че южняшкият темперамент е твърде много и изгони халфа за преувеличени празнувания на гол в 63-ата минута под душовете. Това се отрази на останалата част от отбора и го извади от такт. В последните седем минути игривият Ц пропиля три гола преднина: Едуардо 3:5, Едуардо 4:5, Петрич 5:5. Продължения. Нунес 5:6. "Футболните богове никога не са удряли по-безмилостно. Нито нокаутът в Шампионската лига на Байерн срещу Манчестър, дори светкавичният развод на Сеп Блатер не предложиха повече драма", написа "Нойе Цюрхер Цайтунг".
4 Кайзерслаутерн - Байерн 7:4
Бундеслига, Германия, 1973 г

Най-лудият мач, който Бундеслигата някога е виждала, се състоя на 20 октомври 1973 г в Бетценберг: Кайзерслаутерн срещу Байерн. След 43 минути Байерн водеше с 3:0, а след 57 с 4:1. Една минута по-късно Топмьолер намали на 2:4. Три минути по-късно дойде първият гол на Пирунг. Голмайсторът се разписа отново след дванадесет минути: 4:4. В 84-ата минута Ернст Дил изведе Кайзерслаутерн напред с попадение за 5:4, разтърсвайки Бетце. 6:4 и 7:4 от Лаумен (87 и 89 минута) бяха признаците за капитулацията на отбора, в който бяха Майер, Бекенбауер, Шварценбек, Хьонес и Мюлер, петима световни шампиони. Брайтнер съобщи след поражението, че точките ще бъдат пратени на Кайзерслаутерн по пощата. Въпреки това за Байерн този мач имаше катарзисен ефект. До края на сезона те отново успяха да станат шампион и за пръв път станаха носител на Купата на европейските шампиони.
5 Хееренвеен - Аякс 6:5
Ередивизие, Холандия, 1950 г

Нищо не предвещаваше на 7 май 1950 г, че Аякс Амстердам ще преживее една от най-травматичните загуби в холандския футбол. 5:1 с два гола на Ринус Михелс, който ръководеше в Хееренвеен. В 62-ата минута Абе Ленстра намали на 2:5. След това събитията поеха курс, който никой не може да обясни: 69 минута Брандсма 3:5; 74 Йонкман 4:5; 82 Хофма 5:5; 85 Брандсма 6:5. Във всичките шест гола на Хееренвеен участие имаше 30-годишният Абе Ленстра. На 7 май 1950 г 47-кратния холандски национал беше коронован за "Крал на Свободната земя". Стадионът на Хееренвеен сега е кръстен на него.
6 Антверпен - Левски-Спартак 4:3
Купата на УЕФА, І кръг (1/32), 1989 г

Всичко казано в първия кръг на Купата на УЕФА беше за Левски София (по онова време - Витоша - б.р.). След 0:0 в първия мач българите водеха в Антверпен с 3:1 в 89-ата минута. Тогава на устието на река Шелда всички избухнаха: Антверпен в последните четири минути вкара три гола и продължи в следващия кръг благодарение на 4:3.
7 Манчестър Сити - Тотнъм 4:3
Купата на ФА, Англия, 2004 г

Ман Сити изоставаше с 0:3 в Купата на ФА през 2004 г срещу Тотнъм. Въпреки че Джоуи Бартън получи червен картон, Сити успя да обърне мача с 10 души. Джонатан Макън вкара гола за 4:3. "Скъпи татко, надявам се да не се ядосаш много, но не искам да съм фен на Тотнъм", написа 9-годишният Сам Къртис след този мач до баща си, журналист.

австрийско първенство, 1921 г

ВАК се оттегли на почивка на 10 април 1921 г в шампионатен мач срещу Рапид с преднина от 5:1. Четвърт час преди края на мача с гол на Хютелдорфер Рапид се приближи на 3:5. След това привържениците на Рапид с ритмично пляскане окуражиха отбора да се хвърли напред. Два пъти дълго, три пъти кратко: Рапид. Краен резултат 7:5. Седемкратен голмайстор: Йозеф Уридил.
9 Португалия - Северна Корея 5:3
СП, 1/4-финал, 1966 г

Севернокорейците трябваше още в груповата фаза да благодарят на силата на корена женшен, който изгря, избегнаха наказание от администрацията на ФИФА и направиха катастрофален 1/4-финал: остатъкът от женшена даде сила само за 22 минути - опияненият отбор поведе с 3:0. Тогава Еузебио използва махмурлука на севернокорейците, огъвайки ги сам до края с четири гола.
10 Англия - Шотландия 5:4
приятелски мач, 1879 г

Шотландците играеха във формация 2-3-5 и я донесоха в Лондон Кенингтън Овал, за да поведат с 4:1. Англия, ползвайки система 2-2-6, спечели престижния дуел с 5:4.
11 Колумбия - СССР 4:4
СП, предварителен кръг, 1962 г

Този мач срещу колумбийците обещаваше за съветите да бъде разходка. След 11 минути водеха с 3:0, а след 55 минути игра на таблото пишеше 4:1 и нищо не предвещаваше сензационното завръщане. Но след това дойде необяснимото: колумбийците вкараха три гола - 4:4. Съветите бяха на вратата с Лев Яшин, може би най-добрият вратар на всички времена.
12 Франция - Югославия 4:5
ЕП, 1960 г

Французите водеха с 4:2 срещу Югославия на Европейското първенство четвърт час преди края на мача. След това югославяните обърнаха играта в този мач в Париж: 4:5. Това и до днес е най-резултатният мач на Европейско първенство.
13 Честър Сити - Крю Алекзандра  3:2
Купата на ФА, Англия, 1965 г

Честър Сити през 1965 година в Купата на ФА срещу Крю Алекзандра изостава с 0:2 три минути преди края. Гари Талбот реши този мач с хеттрик. Той вкара най-бързият хеттрик в историята на това състезание. След мача той шокира клубните босове като обяви, че в края на сезона окача бутонките на пирона. Причината: той вижда по-добри перспективи за себе си като фотограф. Само увещаването на баща му накара Талбот да подпише с Честър професионален договор.

Автор: Омар Гислер, от книгата "Голямата книга за футболните рекорди: суперлативи, куриози, сензации", 2012 г