петък, 6 октомври 2017 г.

Ливърпул преклони глава пред героите на Югославия от Монтевидео

(FOTO) ZABORAVLJENA ISTORIJA Englezi se obrukali u Beogradu: Slavni Liverpul je pao pred Mošom i Tirketom, junacima iz Montevidea
Един от най-славните английски клубове Ливърпул е гостувал в Белград през 1936 година.

"Червените" от Анфийд са изиграли два мача срещу Београдски спортски клуб (БСК), който е бил предвождан от Благойе Моша Марянович и Александър Тирнанич Тирке.

Англичаните решили първия мач в своя полза с 2:0, а белградският клуб воден от Моша и Тирке празнувал във втория след 3:2.

Първият мач е изигран на 21 май и то пред невероятните 8000 зрители, а вторият три дни по-късно на игрище на мястото на което след Втората Световна война ще изникне днешният стадион на Партизан.

Голмайстори в първия мач са Алф Хенсън в 8-ата минута и Харолд Тейлър в 57-ата минута.

Един от главните играчи на Ливърпул е известният Матс Бъзби, който ще постигне слава в най-големия съперник на Ливърпул - Манчестър Юнайтед. Бъзби като мениджър е оформил отбор чийто път, за съжаление, е завършен с трагедията в Мюнхен когато пада самолетът след мача срещу Цървена звезда през 1958 година.

Ливърпул в дългата си история е изиграл само един официален мач в Белград, и то срещу Цървена звезда през 1973 година. "Червено-белите" са спечелили и двата мача с 2:1 и се класирали за следващия кръг на тогавашната Купа на европейските шампиони.

Във втория мач срещу БСК Хенсън е отбелязал още във втората минута. Белградчани за две минути са обърнали резултата. Първо Джордже Вуядинович в 12-ата минута изравнил, а минута по-късно Моша е отбелязал за 2:1. Този гол е плод на комбинация Александър Тирнанич - Благойе Марянович. Тирке е центрирал, а Моша пратил топката в мрежата.

Тирке е асистент и за третия гол на белградския клуб, а негов автор в 59-ата минута е Войин Божович. Англичаните в 76-ата минута оформили крайното 3:2, а голмайстор бил Бари Нюуейнхайс.