петък, 24 ноември 2017 г.

Финалът на Копа Либертадорес - ХАОС!

Finale Kopa libertadores - HAOS!
Футболистите на аржентинския Ланус ще трябва на 29 ноември в предградието на Буенос Айрес да компенсират гол изоставане от "Арена де Гремио", ако не искат първото им появяване на най-голямата сцена на южноамериканския футбол да завърши със загуба.

Бразилският Гремио постигна малка, но драгоценна преднина в първия от двата мача от финала на Копа Либертадорес благодарение на гол на отхвърления ветеран, 33-годишният Сисеро Сантош, който в 72-ата минута беше пуснат в игра, за да опита нещо, а 11 минути по-късно успя с левия крак да прокара топката под Естебан Андрада за крайното:

Гремио - Ланус 1:0 (0:0) пред 55 188 предимно екзалтирани привърженици в Порто Алегре.

Гремио: Грой - Едилсон, Жеромел, Канеман, Кортес - Артур, Рамиро, Жаилсон (72 - Сисеро), Луан - Фернандиньо (57 мин - Евертон), Бариос (74 - Жаел)

Треньор: Порталупи

Ланус: Андрада - Гомес, Гарсия, Брахиери, Веласкес (79 мин - Агире) - Паскини, Марконе, Мартинес, Силва - Санд, Акоста

Треньор: Алмирон

Първият мач е изгледан и от около хиляда тифози на Ланус, които са дошли от Аржентина, за да подкрепят отбора на треньора Хорхе Алмирон в двубой какъвто този клуб никога в своята история не е играл.

Десетина минути, смятайки и продължението, ги делеше от равенство 0:0 след което шансовете преди реванша всякак щяха да са по-големи, но видяха крах на защитния подход на техните любимци след атака, която направиха трите резерви, които един след друг на терена пусна треньорът на "синьо-черните" Ренато Порталупи.
Евертон пусна дълга топка по дясната страна, Жаел (който влезе две минути след голмайстора Сисеро вместо някогашния нападател на Борусия Дортмунд Лукас Бариос) отигра с глава за някогашния футболист на Херта и Волфсбург, а този футболист постигна най-важния гол в кариерата си въпреки че продължава да стои въпросът как изобщо се е намерил на стадиона в този момент.

Защо?

Просто, в залеза на кариерата и с очевидно излишни килограми, Сисеро през лятото е останал без клуб, когато Сао Пауло освободи "неговия" треньор, Рожерио Сени, а и ветеранът е разбрал, че няма много да играе. Раздялата по взаимно споразумение довела до това Гремио да попълни игровия кадър с халфа, който подписал на 29 септември и - до днес - изиграл нула мача в бразилската Серия А.

Несъмнено, треньорът Порталупи го употребил в двата мача от полуфинала на "южноамериканската Шампионска лига" с еквадорския Барселона - Сисеро изиграл първите девет минути в екипа на Гремио в Гуяакил при резултат 3:0 за неговия отбор, а след това бил титуляр в реванша и играл до 70-ата минута, чакайки, като всички в Порто Алегре, мачът да бъде завършен (резултатът е бил 0:1) и да започне празненството на петото класиране на клуба във финала на Копа Либертадорес.

Когато в нощта между сряда и четвъртък по наше време настъпила нервността на "Арена де Гремио", а първите звезди на отбора изгубили идея как да се борят със здравата защита на Ланус, Евертон, Жаел и Сисеро влезли на терена и донесли на екипа драгоценна преднина преди реванша, в който аржентинският отбор ще има мотив и самоувереност, след като на четвъртфиналите със Сан Лоренцо и полуфиналите с Ривър Плейт продължили напред след загуба в първия мач в гостуване. Първият съперник от аржентинското първенство, Ланус изхвърлил след загуба с 0:2 като гост - 2:2, след дузпи 4:3 във втория мач, докато Ривър Плейт е елиминиран след загуба с 0:1 на "Монументал" - 4:2 на "Естадио Сиудад де Ланус".
Иначе, отборът на Алмирон се намира в жестока криза на формата, тъй като победата с 4:2 над Ривър е единствената в последните шест мача, смятайки и сутрешния в юга на Бразилия.

Кризата във формата беше особено очевидна във второто полувреме на първия мач по време на което Ланус не отправи удар към вратата, но Андрада беше безсилен след две важни намеси, които направи преди попадението на Сисеро. Сисеро е имал само 15 докосвания до топката в мача.

Гремио играе пети финал в Копа Либертадорес де Америка, както оригинално се нарича този турнир основан през 1960 година, а в последното си появяване през 2007 година клубът, който е дал на света Роналдиньо Гаучо е прегазен в два мача срещу Бока Хуниорс. Хуан Роман Рикелме вкара и двата гола в Порто Алегре (0:2) и още един на "Бомбонера" (3:0) за шеста титла на най-популярния аржентински клуб в, до днес, последният му десети финал.
Гремио има две титли от четири финала, а по-трофеен от Бока с резултат 6/4 е само аржентинският Индепендиенте, който е спечелил седем титли от също толкова финала.

През миналия сезон втора купа спечели колумбийският Атлетико Насионал, който е награден за това с 5 350 000 долара.