"Повечето от нас, млади генерали, които са играли и обичат футбола, се събрахме и разбрахме да основем футболен клуб. Около името нямаше спорове: бяхме партизани, беше и най-естествено нашият клуб да се казва Партизан".
Петър Дапчевич Пеко, прославен командир от Втората Световна война, преди малко повече от две десетилетия в само две изречения съживи спомените за момента, който ще промени историята на спорта по тези простори, за деня в който е основан - Партизан.
На този 4 октомври 1945, в Централния дом на тогавашната Югославска народна армия, е започнал животът на черно-белите. Живот, който много години по-късно легендарният Душко Радович ще опише със сентенция за всички времена:
"Невинаги е лесно, но винаги е хубаво..."
Днес клубът от Хумско 1 празнува 73-ти рожден ден.
Първият замисъл е бил Партизан да функционира като физкултурен клуб, за да войниците в ЮНА в униформи да поддържат тялото и духа във форма. Но, с оглед че през лятото на 1945 година в Белград е проведено Армейско първенство на държавите, на което, между останалото, се появили и няколкостотин футболисти, най-добрите от тази епоха в СФРЮ, се преминало към по-голяма идея: да се направи списък с най-добрите, които са носили униформи и те месец по-късно са получили покани да се преселят в Белград.
Основателното събрание на Партизан, както би се казало с днешния речник, неформално е председателствано от още един генерал Светозар Вукманович Темпо. Присъствали са още: Отмар Креачич Култура, Вуйица Гайинович, Ратко Чоче Вуйович (пет години по-късно официално избран за първи президент), Константин Коча Попович и Миялко Тодорович Плави.
Така е създаден футболният клуб. Два дни по-късно е изиграл първия мач. Под ръководството на треньора Франьо Глазер е победен Земун (4:2). Първият гол за Партизан е вкарал Флориян Матекало, в същия мач е двукратен стрелец, а мрежата са опънали още Шереш и Рупник.
Останало е записано, че премиерният мач на игрището "20 октомври" пред 200 зрители Партизан е изиграл в състав: Чулик, Чолич, Белеслин, Чайковски, Джурджевич, Швальек, Шереш (Боба Михайлович), Атанацкович, Рупник, Божович, Матекало.
По този начин е създадена история. Бляскава, защото: Партизан е първият участник в Купата на европейските шампиони (1955), първият финалист в КЕШ от тези простори (1966), първият участник в Шампионската лига от Сърбия (2003, 2010), 27 пъти държавен шампион, 15 пъти носител на Купата (и актуален собственик на трофея), победител в Средноевропейската (Митропа) купа (1978), но и клуб който е създал стотици асове в световен формат, чиито имена и до ден днешен се изговарят с уважение по цялата планета: от Стьепан Бобек, през Милутин Шошкич, Велибор Васович, Милан Галич, Момчило Вукотич, Ненад Бйекович, Предраг Миятович, Саша Илич...
Футболният клуб е гордостта на Спортното дружество основано в същия ден, 4 октомври 1945, което се смята, заедно с Бока Хуниорс, за едно от най-трофейните в света. В същия ден с футболния клуб са започнали да живеят и баскетболната, волейболната, атлетическата и секцията за шах. Днес Спортно дружество Партизан наброява 27 клуба, а начело на тази организация е Милорад Вучелич, същевременно и първи човек във футболния клуб, докато вицепрезиденти са Ненад Голиянин и Андреа Арсович.
Освен футболния, огромен принос за популяризацията и успешността на спорта по тези простори е дал и баскетболният клуб. Черно-белите са шампион на Европа (1992), три пъти носител на Купа Радивой Корач (1978, 1979, 1989), имат 21 титли държавен шампион, 15 купи, шест трофея от регионалната Адриатическа лига, а са създали играчи, треньорски и функционерски величини като Радомир Шапер, Борислав Станкович, Драгутин Чермак, Ранко Жеравица, Дражен Далипагич, Драган Кичанович, Драган Тодорич, Владе Дивац, Жарко Паспал, Желко Обрадович, Александър Джоррджевич, Предраг Данилович, Желко Ребрач, Деян Томашевич, Ненад Кръстич...
Между великаните на СД Партизан, а и целия сръбски спорт, спадат и ватерполистите на черно-белите, които седем пъти са шампиони на Европа (1964, 1966, 1967, 1971, 1975, 1976 и 2011), 29 пъти носители на титлата, купата са прегръщали 26 пъти и са оформили многобройни асове. А школата по водна топка на черно-белите е била и останала база за по-късните успехи на националния отбор, защото почти няма ас, който е донесъл медал на Сърбия от голям турнир, а да не е носил шапката на Партизан.
Подобно е положението и с хандбалния, волейболния, хокейния, ръгби, карате, тенис, атлетическия клуб....
В тяхна чест Спортното дружество от 17 часа (местно време) ще организира официална церемония за връчване на годишните признания в Спортен център "Земунело", а всичко бе подгрято от Гробарите, които вчера на стадиона в Хумско направиха факлено шоу и разпънаха транспарант: "С желанието да бъде още по-голям, празнуваме 73 г Партизан."
Честит рожден ден!
Няма коментари:
Публикуване на коментар