четвъртък, 29 ноември 2018 г.

Цървена звезда с шедьовър при поражението в Неапол

Футболистите на Цървена звезда изгубиха в 5 кръг на Група С на Шампионската лига като гости на Наполи с резултат 1:3 (0:2). Първият си гол в груповата фаза на елитния турнир записа Ел Фарду Бен.

Заради редицата кадрови проблеми, които вече от дълъг период мъчат Владан Милойевич, сръбският треньор беше принуден да измисля решения от самото начало. Така Славолюб Сърнич попадна в първия състав на позиция опорен полузащитник с Ненад Кръстичич, зад тях четворка Гобелйич - Дегенек - Бабич - Родич, офанзивното трио съставяха Бен, Марин и Симич, докато най-изнесен беше Стойилкович.

Наполи тръгна много агресивно от първия съдийски сигнал, наложи характерния бърз ритъм и заплаши още в шестата минута когато Борян с фантастично спасяване спря лукав опит на Мертенс с пета след центриране на Кайехон. Все пак, домакинският отбор в 11-ата минута стигна до преднина. След ъглов удар на Мертенс от лявата страна, Максимович с глава продължи топката до Марек Хамшик и капитанът на вицешампиона на Италия се записа в голмайсторите.

Продължиха избраниците на Карло Анчелоти с офанзивата и след повеждащия гол, за да белградските момчета, които за пръв път през този сезон играха в изцяло червени екипи, в средата на първото полувреме да се освободят от напрежението. Оръжията на Милойевич възстановиха баланса и сами на няколко пъти заплашиха.

Първо Сърнич стреля от дистанция покрай гредата, за да Звезда в 23-ата минута да стигне до чудесен шанс. Марин фантастично намери Симич на когото вратарят Оспина спаси много добър опит от левия диагонал в близкия ъгъл. Жалко...

И точно в моментите когато шампионът на Сърбия имаше повече в играта, Наполи удвои преднината. Първо Кулибали пресече едно подаване и завърши контрата с удар с глава, принуждавайки Борян още веднъж да се изтъкне. Недълго след това атаката по лявото крило завърши Мертенс с удар с едно докосване и увеличи преднината в 33-ата минута.

До оттеглянето на почивка Звезда имаше още няколко опита, Родич центрира на няколко пъти, но всичко това не донесе промяна в резултата.

В паузата между двете полувремена треньорът Милойевич извърши първата промяна - дебют за мъжкия отбор в Шампионската лига записа талантливият нападател Деян Йовелйич, заменяйки Стойилкович.

Звезда в най-голямата част от второто полувреме беше равноправен съперник. Достойно парира противника въпреки че неаполитанците след седем минути игра допълнително увеличиха преднината. Алан от своята половина изпрати дълга топка право до Мертенс и белгиецът изпрати топката под гредата.

Не се чака дълго шампионът на Сърбия да отвърне на удара. Маестро Марин още веднъж показа, че владее футбола - освободи се от пазителя си и с магично подаване между четирима противникови играчи изведе Бен пред вратата, а той по диагонал от дясната страна уцели далечния ъгъл за 1:3 в 57-ата минута.

Това беше и дебютния гол на крилото от Коморските острови в груповата фаза на Шампионската лига.

Звезда пое контрола, а удари от разстояние пробваха Кръстичич и резервата Йованчич, но и в двата случая топката отиде над гредата. Поред Йованчич, шанс през второто полувреме получи и Лоренцо Ебисилио вместо Симич, и холандецът успя в края да постави под напрежение вратаря Оспина.

Звезда до края остави много добро впечатление и парира Наполи, който създаде недостижима преднина, а преди последния кръг нито един отбор от Група С не си е осигурил класирането в 1/8-финалите.

Наполи - Цървена звезда 3:1 (2:0)

1:0 Хамшик (11 мин)
2:0 Мертенс (33)
3:0 Мертенс (52)
3:1 Бен (57)

Наполи: Оспина, Максимович, Албиол (46 мин - Хисай), Кулибали, Руи, Алан, Хамшик, Руис, Кайехон (86 - Рог), Мертенс, Инсиние (77 - Зиелински)

Цървена звезда: Борян, Гобелйич, Дегенек, Бабич, Родич, Сърнич (64 - Йованчич), Кръстичич, Бен, Марин, Симич (77 - Ебисилио), Стойилкович (46 мин - Йовелйич)

Стадион: Сан Паоло
Зрители: 42 000