събота, 26 октомври 2013 г.

Борусия (Дортмунд) срещу Шалке 04 – най-голямото дерби на Германия

Дербито на Рур, регионът в който се намират Борусия (Дортмунд) и Шалке 04, е считано за най-голямото в историята на немския футбол.

Враждата започва на 3 май 1925 г, когато двата отбора се срещат за пръв път и Шалке печели с 4:2. Стилът на игра на „кралскосините“ е описан от един вестник, като „прехвърляне на топката от един на друг“ в серия от къси и ниски подавания. Клубът печели и трите мача в периода 1925-1927 г, а дербито няма да се проведе до 1936 г, когато е създадена Гаулигата.
С нейното начало в Дортмунд ще създадат напрегната битка с Шалке. По онова време гелзенкирхенци са най-успешния немски клуб, ставайки шампион 6 пъти и печелейки една купа на страната между 1933 и 1945 г. В този период Шалке постига 14 победи, едно равенство и едно поражение срещу противника си. Гол на Аугуст Ленц на 14 ноември 1943 г носи първата победа на дортмундци.

След края на Втората световна война Борусия печели с 3:2 във финала на първенството на Вестфалия на 18 май 1947 г, слагайки край на доминацията на врага си в региона. През тази година е създадена Оберлигата, която съществува до 1963 г. „Жълто-черните“ преобръщат късмета и печелят 9 от първите 13 сблъсъка в този период, като в общо 32 мача допускат само 7 поражения. В тези години дортмундци стават три пъти шампион.

През 1963 г е създадена Бундеслигата и Борусия продължава успешното си представяне в дербито – 8 победи от 10 мача. Успех с 1:0 на 20 април 1968 г връща късмета на страната на Шалке. Дортмундци губят с 0:3 на 4 март 1972 г, а в края на сезона изпадат, което прекъсва спора до 1975 г. След завръщането им в елита гол на Лотар Хубер в 87-ата минута на 5 ноември 1977 г донася първи успех над врага в последните почти десет години. Следващите години са за Борусия – 11 победи срещу 6, които кулминират с 3:2 за Купата на Германия на 9 декемри 1988 г. Изпадането на Шалке през 1987/88 г прекъсва дербито до сезон 1991/92 г.

След завръщането си Шалке успява да вкара 3 гола в първите си 4 мача и всички очакват добрата серия на Борусия да продължи. На 24 август 1991 г пред над 70 000 зрители бившият играч на дортмундци Инго Андербрюге извежда Шалке напред във втората минута. Борусия изравнява в 36-ата минута и първото полувреме приключва 1:1. През втората част домакините избухват и се налагат с 5:2. Следващото дерби на Рур е за Борусия – 2:0, а в крайното класиране „жълто-черните“ остават втори, с равни точки с Щутгарт, но с по-лоша голова разлика.
В следващите години Шалке има леко предимство – 11 победи, 14 равенства и 8 загуби. Въпреки това Борусия е по-успешният клуб през тази ера, печелейки пет шампионски титли (1994/95, 1995/96, 2001/02, 2010/11, 2011/12 г), една купа на Германия (2012 г), Шампионската лига през 1997 г и Междуконтиненталната купа през същата година. За периода Шалке спечели Купата на УЕФА през 1997 г и три пъти Купата на Германия (2001, 2002 и 2011 г).

Дербито е първото от Бундеслигата излъчено по безплатен канал – през януари 2004 г по АРД. В последните години Борусия (Дортмунд) постигна и две много важни победи над опонента си. Едната дойде през 2005 г, когато беше сложен край на почти седем години без загуба за Шалке, а другата – през май 2007 г, която нанесе големи травми на „кралскосините“. Те водеха в класирането през последните три месеца, но загубиха дербито в предпоследния кръг в Дортмунд с 0:2 и това им коства шампионската титла. След всяка от тези победи от Борусия (Дортмунд) предприеха безпрецедентната стъпка да продадат специално декорирани тениски, които да почетат успехите. През 2008 г група привърженици на „жълто-черните“ отпразнуваха 50 години без шампионска титла за Шалке.
В общо 141 мача помежду си Шалке има 56 победи срещу 48 за Борусия, а 37 пъти двубоят е завършвал наравно. Головата разлика е в полза на клуба от Гелзенкирхен – 262:208.

Най-голямата победа на Шалке е с 10:0 на 20 октомври 1940 г.
Най-изразителният успех на Борусия е със 7:0 на 26 февруари 1966 г.
В епохата на Бундеслигата най-добрата победа на Шалке на свой терен е с 6:1 на 10 декември 1985 г.
Най-изразителната победа в Бундеслигата, като гост за Борусия (Дортмунд) е с 6:2 на 26 септември 1964 г. За Шалке е с 4:0 на 23 септември 2000 г.
Любопитно е, че в дербито се е разписвал и вратар. Стражът на Шалке Йенс Леман бележи за 2:2 в последните секунди на 19 декември 1997 г на „Вестфаленщадион“. В последствие той пази и за Борусия (Дортмунд).
В дербито на 13 септември 2008 г, което отново е в Дортмунд, домакините изостават в резултата с 0:3 21 минути преди края на мача, който завършва 3:3.