понеделник, 11 декември 2017 г.

Срещу Милан Лудогорец ще търси вдъхновение в Академик (София)

На днешния жребий в Нион стана ясно, че на 1/16-финалите в Лига Европа шампионът на България Лудогорец ще мери сили срещу посърналия италиански гранд Милан.

"Росонерите" се радват на забележителен успех срещу български отбори, като в 10 мача имат 7 победи, 2 равенства и едно поражение при голова разлика 25:9.

Първата среща на миланистите с български представител е на 20 септември 1967 г в 1/16-финалите на КНК - 5:1 над Левски в Милано, а в реванша 1:1. Второто гостуване на "червено-черните" на наша земя е далеч по-интересно. То отново е в София, но този път на Академик - 20 октомври 1976 г в 1/16-финалите за Купата на УЕФА. Златен ден в историята на "студентите" - победа с 4:3, след аванс от 3:1 на полувремето.

Паунов открива резултата в 18-ата минута, а Манолов в 25-ата покачва на 2:0. Капело в 33-ата намалява, но в 40-ата от дузпа Димитров оформя 3:1 преди почивката. В 47-ата минута Коловати намалява на 2:3, но само три минути по-късно Бигон си отбелязва автогол и Академик отново има два гола преднина. Капело в 80-ата минута се разписва за крайното 4:3 за столичния отбор. В реванша на 3 ноември Милан побеждава с 2:0 с голове на Калони и Морини в 13-ата и 29-ата минута и излиза краен победител в спора, за да отпадне в следващия кръг от Атлетик (Билбао).

След почивка от един сезон Милан пак пътува до България - отново на 1/16-финали и отново в Купата на УЕФА. На 18 октомври 1978 г отново завършва 1:1 с Левски в София, за да на 1 ноември в Милано да се наложи с 3:0.

Ще минат десет години докато италианците отново се озоват на наша територия. В първия кръг на Купата на европейските шампиони Милан за трети път се изправя срещу Левски (по това време носи името Витоша - б.р.) и този път побеждава в София с 2:0 на 7 септември 1988 г. На 5 октомври в Милано отново вкарва пет на "сините", но този път допуска два.

Последните сблъсъци между Милан и български представител са от сезон 2001/02 г във втория кръг на Купата на УЕФА. На 18 октомври 2001 г на Сан Сиро "росонерите" побеждават ЦСКА с 2:0, а на реванша в София на 1 ноември с 1:0.

Така Милан за пръв път ще гостува извън София, а в столицата ни има актив от 2 победи, 2 равенства и поражение при голова разлика - 8:6.