петък, 5 януари 2018 г.

Суперклуб - Манчестър Сити властва и на терена и на борсата


"Гражданите" предвождат листата на 100 най-мощни футболни клуба в света, която съвършено очертава в каква посока се движи най-важното второстепенно нещо. А тази посока на мнозина никак не се харесва...

Дали искаме ние или не, идва нова футболна епоха. Евроцентризмът в който отраснахме стигна до края и сега остава да видим как ще се развие нататък ситуацията. Но едно е ясно - върховният футбол полека се преселва от най-стария континент.

Започна с ходенията на подготвителни турнета по Азия и Северна Америка, продължи се с мачове за суперкупите, които нерядко се играят извън Европа, а последното доказателство, че е дошло новото време е фактът, че Манчестър Сити е станал финансово най-мощният футболен клуб на планетата. Пред всички "гиганти" каквито са Реал (Мадрид), но и Манчестър Юнайтед и Барселона, които са свалени от върха, който сега принадлежи на "гражданите".

Икономически анализ на 100 финансово най-мощни клуба в света е направил "Soccerex", компания, която се занимава с футболен бизнес и като такава е лидер в тази сфера на най-важното второстепенно нещо в света. Главната цел на тази класация, в чието създаване са участвали няколко десетки върховни специалисти е точно онова за което пишем тук, а то е РЕАЛНОСТ. А тя казва, че Манчестър Сити в момента е без конкуренция, и на терена, но и на борсата, а под него са Арсенал, ПСЖ, Гуанджоу Евъргранде, Реал (Мадрид)... Защото парите, които дойдоха от Абу Даби направиха от Сити истински "суперклуб" - термин, който е съвършен за описване на онова което се случва, не само в Манчестър, а и в Париж, Китай, Русия, Индия...

Списъкът е направен по шест критерия - футболисти с договор, недвижимо имущество, пари в банката, потенциал на собственика за вложения и общ дълг. Така Манчестър Сити в играчи има 637 000 000 евро, в недвижима собственост 534 000 000, в банката 75 000 000, дължи 15 000 000, а собственикът му има чак 30 милиарда! Данните от тази листа ни говорят много, като например, че дългът на Арсенал е само осем, а на Челси чак 400 000 000 евро. Ако сте се питали защо Арсен Венгер продължава да седи на пейката на "топчиите", сега вече сигурно ви е ясно. Става въпрос за големи, огромни пари.

А сетете се само какво беше състоянието на нещата преди многото пари да влязат в европейския футбол. Спомнете си как Стяуа и Цървена звезда покориха Европа, за да после, точно заради тях беше въведена системата на надпревара, която фаворизира най-богатите - Шампионската лига. А след това и Лига Европа. Елитът е отделен като каймак, а множество легендарни футболни центрове в този либерално-капиталистически проект са унищожени или на колене. Погледнете само Милан или Аякс или нашата Цървена звезда. Защо не и Партизан... Всички те са клубове с далеч по-хубава и сияйна история, но и с много повече истински привърженици и симпатизанти отколкото Манчестър Сити или Зенит (Петербург), Гуанджоу Евъргранде, РБ Лайпциг и много други.

Този списък е и добър показател кои клубове ще владеят през идните години и десетилетия, защото е ясно, че сега най-важно е да имаш силен финансов гръб. В него, разбира се няма сръбски клубове, но на последното, 100 място е противникът на Цървена звезда в 1/16-финалите на Лига Европа, ЦСКА.

Общо, в списъка са попаднали 26,7% клубове от Обединеното Кралство, 16,7% от САЩ, по 13,3% от Испания и Германия, 10% от Франция, 6,7% от Италия, и по 3,3% от Китай, Украйна и Русия. Интересен е фактът, че собствениците на клубовете, които са в тази листа заедно имат богатство от почти петстотин милиарда долара, по-точно 475!

Поред преселването на финанси, скоро трябва да се очаква и преселване на клубове, но и организиране на нови, наднационални състезания каквото е Шампионската лига, но и с клубове от Китай, Индия, арабските държави и т.н. Спомнете си само по кое време се игра първото за сезона Ел Класико... От 13 ч (средноевропейско време - б.р.) заради привържениците в тези държави, които изброихме.

Бъдещето на футбола дойде и се развива пред нашите очи. За съжаление, нищо не е в наши ръце, така че нищо няма да се промени или да се върне по старому. Как сръбският футбол ще се справи с всичко това, остава да се види. Но че не му се пише добро, това е ясно на всички.

Няма коментари:

Публикуване на коментар