събота, 28 декември 2019 г.

Цървена звезда е клуб №20 в евротурнирите за всички времена

Цървена звезда в момента е 20-и клуб по резултати в европейските клубни турнири в историята със спечелени 390 точки в 335 мача, колкото е изиграла до сега във всички континентални надпревари откакто са основани. Във вечната ранглиста на КЕШ и Шампионска лига белградският клуб е на 22-о място със 160 точки.

Годината оставаща зад нас по традиция е белязана от разни статистически ранглисти. Сръбският клуб през този сезон изигра 14 мача в квалификациите и груповата фаза на Шампионската лига и завършва 2019 година на 20-о място във вечната ранглиста на клубовете в Европа по брой спечелени точки. В 57 участия от 1955 година когато УЕФА започна да въвежда европейски надпревари за клубовете, Цървена звезда е изиграла 335 мача, записала е 144 победи, 78 равенства и 113 поражения с голова разлика 562:442! По постижение в евротурнирите е най-успешният клуб на Югоизточна Европа, с пръв подгласник от региона на бивша Югославия - Динамо (Загреб) на 26-о място с 332 точки. Най-успешен клуб в Европа е Барселона с 851 точки, следват Реал (Мадрид) с 830, Байерн със 718, Ювентус със 702, Ливърпул с 587 точки...

УЕФА обяви ранглистата на всички времена в КЕШ и Шампионската лига, а в нея Цървена звезда също е най-добре класирана от бивша Югославия и се намира на 22-о място. В 25 участия от създаването на този турнир, белградският клуб е изиграл 140 мача, записал е 65 победи, 30 ремита и 45 поражения, спечелил е 160 точки с голова разлика 253:193. Гордее се със спечелената титлата в Купата на европейските шампиони през 1991 година в Бари, което е мечта за по-добре класирани клубове каквито са - Динамо от Киев (на 11 място), Арсенал (12), Андерлехт (16), Атлетико (Мадрид) (17), Рейнджърс (20) и Лион (21). Най-успешният клуб в елитния турнир е Реал (Мадрид), който с 13 титли е спечелил чак 600 точки. Следват Байерн с 474, Барселона с 446, Манчестър Юнайтед 374, Ювентус 349, Милан 314, Ливърпул 289, Бенфика 287, Порто 277, Аякс 266...

Във вечното класиране в Купата на УЕФА, Цървена звезда с Фейенорд дели 22-а позиция с по 152 точки. В най-масовия турнир Звезда е изиграла 140 мача, с резултат от 58 победи, 36 ремита и 46 поражения и голова разлика 216:179. Най-успешен клуб в този турнир е Интер с 226 точки, Спортинг от Лисабон има 216, Брюж 198, а Тотнъм и Севиля по 192 точки... Сръбският клуб (тогава югославски) е играл финал в този турнир през 1979 година против Борусия от Мьонхенгладбах и изгуби след 1:1 и 0:1 в двата мача.

Когато става дума за Купата на носители на национални купи, който през 1999 беше закрит и прикачен към Купата на УЕФА, Цървена звезда във вечната класация е №47 с 41 точки. В 30 мача в този турнир има 11 победи, 8 ремита и 11 поражения. Сръбският клуб има и финал за Супер купата на Европа против Манчестър Юнайтед през 1991 (0:1), както и Междуконтиненталната купа където на финала през 1991 победи Коло Коло с 3:0 и се качи на върха на света.

Гледайки статистиката по брой спечелени трофеи, с КЕШ и Междуконтиненталната купа от 1991 година, Цървена звезда е на 29-о място в Европа от 79 клуба, които са вдигали трофей от всичките шест турнира на УЕФА в историята - КЕШ и Шампионска лига, КНК, Купа на УЕФА, Супер купа на Европа, Интертото и Междуконтиненталната купа.