понеделник, 20 март 2017 г.

Професоре, време е за Сбогом! Арсен(ал) е изчерпан

Всяка година по същото време. Като филм, който някога е бил хубав, но е скъсан от повторения всяка седмица по кабеларките и вече ти се гади като го видиш. Просто е невероятно, но е факт. За кой ли път вече щом дойде март в Арсенал две неща са ясни - отборът няма да е шампион на Англия и вече не участва в Шампионската лига. С края на сезон 2016/17 г може да сме свидетели на историческата раздяла с Арсен Венгер, известен като Професора. След 13 сезона без титлата в Англия и за седми път осминафиналист в турнира на богатите в Европа. Двата поредни триумфа в Купата на ФА през 2014 и 2015 г просто бяха прах в очите след девет години прах във витрината.
Венгер дойде през октомври 1996 г и в първия си пълен сезон начело - 1997/98 г постигна дубъл, давайки заявка за способностите и амбициите си. През третия си сезон изведе Арсенал и до финал в Европа - за Купата на УЕФА, загубен след дузпи от Галатасарай. Успя да направи немислимото и стана шампион на Англия без загуба - 26 победи и 12 равенства! Успя да изведе Арсенал до първия му финал в Шампионската лига през 2006 г. Спечели и шест пъти най-стария футболен турнир в света - Купата на ФА (споделен рекорд за мениджър). Да пресели Арсенал от "Хайбъри" на чисто новия модерен "Емирейтс" и да го превърне в машина за пари. Ерата Венгер премина 20 календарни години, които могат да се разделят на две половини - успешните 10 в началото - 3 титли, 4 купи и 2 финала в Европа и последвалите ги 10 на горчиви мъки. Когато смениха емблемата на клуба през 2002 г използваха мотива "This is not a revolution - it's an evolution" (Това не е революция, а еволюция). След загубения финал в Шампионската лига през 2006 година срещу Барселона във философията и поведението на Венгер няма никаква еволюция (дори напротив) и днес все повече привърженици открито искат революция.
Венгер се оправдаваше с изплащането на заема за новия стадион (390 милиона паунда), че Арсенал не може да си позволи топ играчите в Европа. Наложи таван на заплатите и едногодишни договори на играчите над 30 години. Финансовата стабилност е нещо похвално в такива смутни времена, но стадионът се изплати. Междувременно Арсенал продаде големите си футболисти, а не привличаше такива. Естествено това се отрази на резултатите и клубът започна едно живуркане с единствената амбиция да завърши в Топ 4, за да си осигури финансовите облаги на Шампионската лига. Междувременно не е бил на загуба след 2002 г.
От 2011 година премина в ръцете на американеца Стан Крьонке. Американците не обичат футбола, колкото и да се пънат да си правят първенства през 20-30 години, те не го разбират, но идеално разбират от печалба - Арсенал е изгоден - поне докато е на плюс. С малки инвестиции и големи печалби е чудесна фирма, но е футболен клуб достоен за съжаление. Венгер е служител на годината и така от години - малки разходи, по едно голямо име за залъгалка на хората и да вървят тениските, най-скъпите билети в най-скъпото първенство, а на терена една и съща претоплена манджа, но докато идват китайците и индийците да пълнят стадиона - няма проблем. Футболният туризъм триумфира над футболния човек и страстния привърженик, който прави разлика между тъч и аут.
С идването си Венгер промени нивото в английския футбол като обърна внимание на храненето на всеки играч и спецификите на неговия метаболизъм и структура на тялото. Нещо невиждано дотогава. Иронично Арсенал е отбор, който се прочу с контузиите си. Години наред редица ключови играчи или не започват или не завършват сезона, започва се с малки травми - 2-3 седмици, които неусетно се разтягат в 5-6 месеца. За Абу Диаби може да се напише книга. "Червено-белият" екип си е идеален за униформа на медицинска сестра, тъй като "топчиите" са си болница. С въвеждането на януарския трансферен прозорец през сезон 2002/03 г клубовете получиха шанс да поправят такъв тип проблеми. Венгер не харесва януарския бизнес, с много зор се съгласява да купи или вземе някой под наем. Твърдоглав да докаже, че няма нужда да подкрепи отбора в определени зони. В края на сезона след поредния провал не плаща цената. Плащат я милионите привърженици. Преносно и съвсем буквално.
Трагикомедията със самолетите на "Хоутърнс" е невиждано зрелище във футболния свят. Разпадът в Арсенал ескалира. Първият полет с надписа "Без нов договор. Венгер вън" е платен от Китай, вторият с "Вярваме в Арсен. Уважавайте АВ" е платен от Хонконг (малкия Китай). За пръв път в пет шампионатни мача Венгер записа четири загуби. Гарнирани с дежурното изпадане на 1/8-финалите в Шампионската лига, с най-унизителното до момента 2:10 от Байерн (Мюнхен). Не може да се отрече, че Арсен(ал) се постара много да се превърне в лесна плячка за подигравки и да подели тази "слава" с други клубове от своя град, своята държава и континента. В самолета на Арсенал няма пилот - скоро няма да има и гориво. Алексис Санчес (64 гола + 36 асистенции) ще си отиде и с него безмоторното падане е гарантирано. Венгер не си тръгна след 2:8, след 0:6, след няколко 1:5, след години на калъфки и посредственост, но за "Професора" вече няма поправителна сесия. От години се вижда, че той няма план Б в играта, всички го научиха и прочетоха като стар вестник, всички знаят какво ще каже преди и след мача, всички знаят, че той не може да мотивира отбора и да му даде жар за битка. Твърде очевидно е твърдоглавието. И най-големите романтици трябва да сложат ръка на сърцето и да признаят, че Арсен(ал) е изчерпан. Ето и малко статистически доказателства:
От началото на катастрофата със загубата от Уотфорд на 31 януари вкъщи с 1:2 Арсенал се разпада през едно от полувремената на всичките си мачове (предимно второто) за първенство и в Шампионската лига - седем двубоя с един успех и шест загуби при голова разлика 8:21. Средно по 1,14 вкарани гола срещу 3 допуснати всеки мач!

31 януари - Уотфорд 1:2 (домакин)

През първото полувреме Арсенал владее топката 69% и има точно 160 подавания повече, но няма НИТО ЕДИН точен удар във вратата от 3 опита. За сметка на това Уотфорд има 6 от 9 и за три минути повежда с 2:0!

Трагедията продължава с пълна сила през второто - 79% владение на топката, 17 удара от които 5 във вратата и ЕДИН гол! Уотфорд има един опит и той е неточен. Подаванията са 318 на 85 за "топчиите", а всичките три точки за техните гости.

Всеки трети удар на Уотфорд е гол. За това постижение на Арсенал са му нужни пет!

4 февруари - Челси 1:3 (гост)

Първото полувреме преминава под лек превес на Арсенал предимно в териториален план - 53% владение на топката и 275 срещу 238 паса. Точните удари са по два, а опитите са 6:5 за Челси. Резултатът е 1:0 след доста спорен, но признат гол.

През втората част Арсенал увеличава притежанието на топката с 10% и прави 121 повече подавания. С това се изчерпва всичко хубаво за "червено-белите". Опитите за удар са 7:4 за Челси, точните са 4:3, головете 2:1 и краен успех с 3:1.

Всеки втори удар на домакините е гол, а Арсенал отново се нуждае от пет за един (дошъл в самия край на мача)!

11 февруари - Хъл Сити 2:0 (домакин)

След две поредни загуби и преди гостуването в Мюнхен Арсенал поема въздух с 2:0 над опашкаря Хъл. Привидно. През първото полувреме "тигрите" имат предимство в любимите дисциплини на домакина си - владение на топката 51% и 9 подавания повече, но имат само един удар, който макар и точен не е гол. Арсенал опитва 10 пъти и 4 от тях са точни - един е гол.

Хъл задържа същият процент владение на топката и през втората част, но поема превес в опитите за удар - 8:7 - точните са по три. Арсенал има 15 подавания повече и в 93-ата минута от дузпа се добира до успеха. "Топчиите" от 7 удара бележат веднъж от игра и веднъж от бялата точка. Казано по друг начин - шест удара за един гол!

15 февруари - Байерн 1:5 (гост)

В Мюнхен Венгер отива с бялото знаме в куфара, след като на пресконференцията преди мача заявява, че всички виждат в Байерн фаворита, а неговият отбор може само да покаже, че не е така. Само че не може. През първото полувреме Арсенал владее топката 26% и я подава 68 пъти, а домакините 392 пъти. Въпреки това от 7 опита има пет точни срещу 10 опита и три точни на Байерн - резултатът 1:1. Арсенал вкарва след добавка от пропусната дузпа.

През второто полувреме лондончани вдигат притежанието на топката с 10% и подаванията на 130. С това се изчерпва тяхното участие в мача - един опит за удар и то неточен! Байерн стреля 14 пъти - 8 от тях във вратата и вкарва 4 гола. От 1:1 на почивката до 5:1 накрая.

Германците бележат от всеки втори удар, Арсенал - веднъж от пет изстрела - каква изненада?!

4 март - Ливърпул 1:3 (гост)

След катастрофата в Мюнхен мнозина се питат може ли и по-зле. Отговорът не закъснява. На "Анфийлд" Арсенал е в странен състав и е напълно безидеен какво прави на терена. Владее топката в 43% от първото полувреме и прави 193 подавания срещу 250 на Ливърпул. Пробва два пъти да обстрелва - веднъж е в очертанията на вратата. Домакините от 9 опита 4 пъти са точни и 2 пъти ликуват - 2:0.

След почивката "топчиите" си дават вид, че се опитват - 53% владение на топката и шест подавания повече от Ливърпул. Пет опита да се стреля, два точни и един гол. Домакините отново пробват 9 пъти 3 пъти са точни и вкарват - 3:1 и три точки.

Ливърпул вкарва на всеки втори удар, а Арсенал веднъж от общо трите си изстрела.

7 март - Байерн 1:5 (домакин)

Само три дни по-късно Арсенал излиза за протоколен реванш с Байерн. Програмата осминафинал е изпълнена и предстоят 90 минути за честта майко юнашка. Първото полувреме преминава сравнително равностойно - 46% владение на топката, по 6 опита на двата отбора да стрелят, 2:1 точни удара и 1:0 за Арсенал в головете.

Лондончани може би ще се изкупят с мъжко представяне след фиаското в Германия. До 55-ата минута има изгледи. Лоран Кошчелни е изгонен, Байерн получава дузпа и Арсенал капитулира като френската армия - бързо и окончателно. Както и в първия мач през второто полувреме на терена има един отбор, този път и с числено предимство. Владението на топката пада до 42%, а пасовете са с 99 по-малко от тези на Байерн, но това е най-малкият проблем. От 10 опита на немците, 6 са в рамките на вратата - 5 са в мрежата (макар и един да е дузпа)! От трите опита на Арсенал един е във вратата и е спасен. Дежа вю - 1:5. 2:10.

Арсенал вкарва веднъж от трите си удара, а Байерн бележи пет пъти от седем изстрела! Крах.

18 март - Уест Бромич Албион 1:3 (гост)

С Европа е свършено с гръм и трясък, Арсенал е бил Линкълн (отбор извън професионалната футболна лига) с 5:0 за Купата на ФА и отива на "Уембли" за полуфиналите. Последна надежда за трофей през сезона, сламката за удавника със спукания пояс. След показното, че и "топчиите" могат да вкарват пет, е, на аматьори, на "Хоутърнс" се търси край на несполуките в шампионата и закачане за станалото визитка четвърто място. Да, ама не. УБА повежда в 12-ата минута, а Алексис Санчес изравнява в 15-ата. Арсенал държи топката 79% от времето, има 302 повече подавания и опитва 5 пъти да стреля, а два пъти точно - веднъж съвсем. Домакините от шест опита четири пъти намират очертанията и се оттеглят на почивка с 1:1.

През второто полувреме привържениците на Арсенал очакват отборът да се отърси и да вземе трите точки. Столичаните държат топката 75%, правят 229 паса повече, стрелят шест пъти и НИТО ЕДИН път във вратата. От своя страна УБА с редките си докосвания до топката също отправя шест удара, четири пъти намира вратата и два пъти ликува - 3:1!

От осем удара УБА бележи три пъти - Арсенал си остава на два удара и един гол. Клишето гласи голът на утехата. Каква утеха е това?! След мача и самолетното шоу което развесели целия свят Венгер обяви, че е взел решение за бъдещето си и дали ще поднови изтичащия си договор за още два сезона както се мълвеше на Острова. Арсенал е допуснал 21 гола от 45 удара във вратата си, докато е вкарал 8 от своите 30 в противниковите врати! Така грубо казано допуска на всеки втори, а бележи на всеки четвърти шут.
Ще прояви ли мъжество да признае, че вече не може да донесе успех на клуба или отново ще се направи на "ни лук ял, ни лук мирисал"? Крьонке и Газидис имат думата. Ще направи ли Арсенал крачката напред да се нареди сред най-силните или ще тъпче на едно място, докато не пропадне? Има ли още амбиция и страст в топа или само мокър барут?
За 12 сезона след последната титла Венгер никога не е бил първи в края на януари, а в края на сезона два пъти е вицешампион, четири пъти е бронзов медалист и шест пъти завършва четвърти. Най-добрият му точков актив е два пъти по 83, а най-слабият - 67. За 13 сезона в Европа - един финал, един полуфинал, два четвъртфинала и девет (седем поредни) осминафинали.

сезон 2004/2005 г
 краят на януари - Арсенал №2 - 24 мача - 51 точки  - крайно класиране №2 - 38 - 83 т
Шампионска лига - 1/8-финали срещу Байерн 2:3 (1:0, 1:3)

сезон 2005/2006 г
 краят на януари - Арсенал №5 - 22 - 37 - крайно класиране - №4 - 38 - 67 т
Шампионска лига - финал срещу Барселона 1:2 (с 10 души от 18 минута за изгонване на вратаря Леман)