петък, 29 ноември 2019 г.

Гранде Синиша: Още съм тук!


"Плаших се, и продължавам да се плаша, но се надявам от този опит да изляза като по-добър човек", каза Михайлович на първата пресконференция откакто на 13 юли обяви, че боледува от левкемия.

Тъкмо Синиша Михайлович взе микрофона и благодари на всички за подкрепата, във вече препълнения пресцентър на стадиона на Болоня влезе целият отбор предвождан от капитана Блерим Джемайли.

"Всичко бихте направили само да не тренирате", пошегува се Михайлович и потвърди, че ведрият дух не го е напуснал въпреки тежката борба с левкемията.

Джемайли беше кратък и ясен.

"Много ни липсвахте и всички сме много щастливи, че сега сте с нас. Знаем, че не сте доволни от нашата игра и ще пробваме да я поправим. Благодаря ви, че се върнахте."

Малко смях за начало. Но поводът е крайно сериозен. За пръв път след като на 13 юли съобщи, че се е разболял, Михайлович излезе пред обществеността с намерението да обясни как тече лечението.

"Искам първо да благодаря на докторите за подкрепата, никой не знае по-добре от тях колко беше тежко изправянето пред тази болест. От сърце им благодаря. Без тяхната помощ никога не бих тръгнал по този път, а смятам, че засега върви добре", заяви сръбският специалист.

Микрофонът отиде в ръцете на доктор Микеле Каво, директор на отделението по хематология в болница Сант Орсола. Предварително се извиняваме, ако не сме разбрали добре някой професионален термин.

"Това е първи път да говоря пред журналисти и го правя по молба на Синиша. Трябва да бъдем внимателни когато говорим за възстановяването. Всичко което сме правили е с най-голяма доза професионализъм и с цялото наше знание за материята. Днес говоря от името на всички доктори", започна Каво.

Всичко започна с диагнозата: остра миелоидна левкемия, ако се казва така.

"Това значи, че определен тип бели кръвни телца са започнали неконтролирано да се умножават. Така костите губят своите свойства. Веднага направихме прегледи, пригодихме разполагаемите терапии на пациента. Това доведе до трансплантация на костен мозък на която Синиша беше подложен. Нашият подход беше класически, хемиотерапевтичен. Досега сме имали няколко цикъла. Резултатите от първия бяха много положителни. Първата цел беше да стигнем до ремисия, туморните клетки да изчезнат от костния мозък и да продължи да функционира нормално. И това направихме в първия цикъл. Във втория продължихме с тези лекарства и същия метод, само че беше по-кратък. Търсехме и съвместим донор на костен мозък. Днес сме точно на месец от трансплантацията. И Синиша искаше днес да затвори кръга с разговор с вас. От нашата гледна точка кръгът не е затворен, трябва да продължим да следим състоянието на Синиша. Така че кръгът не е затворен, но сме много щастливи, че Синиша се върна в света на футбола", поясни докторът.

И една лична констатация за край на неговото обръщение. Доста говори за това какво може главата да направи.

"Дали духът на Синиша помогна в лечението? Откакто съм се запознал с него не съм имал и най-малко съмнение, че днес ще бъде тук с вас да разговаряме за всичко това."


Нека сумира сам Михайлович.

"Благодаря на всички, които ме подкрепиха. Всичко онова което видях по стадионите и в света на футбола ме накара да се чувствам защитен. Почувствах се като част от голямо семейство. Благодаря на привържениците, на всички отбори в които съм играл и които съм тренирал. Над всичко, благодаря на привържениците на Болоня, които направиха да се чувствам като брат, като син. Благодаря на целия клуб. Беше много тежък период за мене. Най-голямото желание ми беше да поема свеж въздух, но не можех."

Все пак, геройски се бори...

"В нито един момент не съм се чувствал като герой. Човек съм, силен характер, но съм човек с всички слабости. А такива болести не можеш да победиш само с храброст, необходима е грижа. И искам да кажа на всички сериозно болни хора, че няма нужда да се плашат, да плачат и да страдат. Онова което никога не смеят да изгубят е желанието за живот."

Продължаваме напред, може на някого да помогне...

"Плаших се, така е, и продължавам да се плаша. Но сега знам, че с отминаването на времето, ще мога да си върна силата. Пия 19 хапчета дневно, но ги взимах редовно, защото целта ми беше да напусна болницата. Това за мен е затворен кръг. Да спя в своя креват. Надявам се, че от този опит ще изляза като по-добър човек. Търпението по-рано не беше мое качество, сега се наслаждавам на всеки миг всеки ден. Нищо не правя, само дишам свеж въздух. Чудесно нещо."

Не можеше, разбира се, без футбола.

"Борих се всеки ден в болницата. Трудих се и да бъда с отбора колкото беше възможно. Надявах се, че такава жертва ще видя и на терена, но за съжаление не беше винаги така. Трябва да ви кажа, че съм ядосан заради резултатите, заради играта, заради поведението. Разговарях с момчетата. Сега трябва да дадат 200%. Трябва да се върнем към нормалното и да започнем да печелим точки. Който има проблем с това ще има проблем и с мене. Но съм сигурен, че скоро ще видим Болоня каквато искам да видя, онази от миналия сезон и от някои мачове през този сезон."

От борбата Михайлович със сигурност няма да се откаже.

"Моята съпруга наскоро в социалните мрежи цитира Ерос Рамацоти. Аз бих цитирал Васко Роси: "Още съм тук". Не се отказвам. Опитвам се да присъствам. Тренировката ме държи в живота."

Каръкът Владимир Стойкович - да отпаднеш от 2:0 с Цървена звезда и Партизан


Болезнената елиминация от Лига Европа, кръг преди края, дълго ще "пече" футболистите на Партизан. Имаха на чиния победата с която тотално биха се върнали в играта и получили шанс с триумф над Астана, с очакваната помощ на Манчестър Юнайтед (да не изгуби от АЗ на Олд Трафорд) да премине в елиминационната фаза, а си позволиха да останат без триумфа въпреки че водеха с 2:0. Заради това се върнаха и болезнени спомени за отпадането на черно-белите от Артмедия през 2005 в квалификациите за Шампионската лига или от Аугсбург преди четири есени, в последния кръг на Лига Европа.

Ще остане белег в повечето от актуалния състав, междувременно, един от членовете на сегашното поколение вече е преживял нещо подобно. Владимир Стойкович беше част от състава на Цървена звезда, която по почти идентичен начин преди 13 лета подписа капитулация в Страсбург. Като Партизан, не загуби, а сякаш го направи.

Турнирът е същия, с разликата че тогава се казваше Купата на УЕФА, единствената разлика е, че червено-белите гостуваха във Франция в последния кръг и, както и на Партизан вчера, беше нужна победа да дочакат пролет на международната сцена. Чертаеха Душан Баста и Адриян Джокай път към подвига, всичко това от голлинията радостно гледаше Владимир Стойкович, домакинът почти не го заплашваше, а тогава се случи - Кевин Гамейро. В този момент 18-годишният нападател на Страсбург вкара головете в сходно време като това на холандците вчера. Първият в 78-ата минута да преполови изоставането, вторият в четвъртата минута на добавеното време (2:2). Да "убие" Звезда, както 21-годишният Фреди Друиф отне надеждата на Партизан, че може да стигне европейска пролет.

Вече виждано.


Адиос, Каняс


Испанският полузащитник през зимния трансферен прозорец ще напусне Цървена звезда

Реконструкцията на отбора на Звезда през зимния трансферен прозорец ще започне от позицията опорен полузащитник. На Маракана чакат да се възстанови Бранко Йовичич, имат амбиция да доведат още един физически доминиращ играч, а по път да разтрогнат с опитния испански национал Хосе Каняс. Спортски журнал в днешното издание пише, че бившият футболист на Суонси, Еспаньол и Байерн ще повлече крак за футболистите, които през пролетта няма да носят червено-белия екип.

Катастрофалната игра в сблъсъка с Байерн, когато просто не можеше да парира Алкантара и Толисо, засили мнението на спортния сектор, че испанецът ще напусне Лютице Богдана. Опитният полузащитник пристигна в Звезда без трансферна сума, така че няма да е изненада по идентичен начин да напусне редиците на сръбския шампион, както това през лятото направиха Вуядин Савич и Филип Стойкович. Единственият проблем ще е да се намери клуб, който да му предложи подобни финансови условия като Цървена звезда, тъй като момъкът от Андалусия на Маракана заработва 500 000 евро годишно.

Заслужи преминаваща оценка за постигнатото в квалификациите Хосе Каняс. Изигра добре реванша с Йънг Бойс, но в груповата фаза беше тотално надигран. Ще се помни как Сон го надбяга в Лондон. След травмата не успя да се върне в ритъм. Треньорският щаб го остави на пейката за белградския реванш с "шпорите"...

Каняс беше едва втора опция за средната линия на Звезда по време на летните месеци. Подписа договор едва когато се отказаха от ангажирането на някогашния национал на Того Ромао от Реймс. Оценено е, че ангажирането на играч на 35 представлява голям риск. Оказа се, че Ромао е способен да играе добре продължително, тъй като в момента е един от най-добрите играчи на Реймс.

Джейдън Санчо - момчето което поставя величествена кариера на зар


Нова издънка, какво друго би било...

Чудесният талант никой не му оспорва, както и фактът, че наскоро е прогласен за най-скъпия тийнейджър в света. Но ако продължи както през последните няколко седмици, Джейдън Санчо (19) сериозно ще забави метеоритния си възход. Мнозина се изненадаха когато видяха състава на Дортмунд за мача с Барселона без младия англичанин, но обяснението дойде бързо - отново недисциплинирано поведение.

"На терена са ми нужни 11 играчи, които са максимално фокусирани и готови за такова предизвикателство. От това се водих когато съставях отбора", каза малко преди мача пред микрофона на Скай треньорът на Борусия Люсиен Фавре.

За Дортмунд тръгна ужасно, на полувремето заплашваше катастрофа, за да швейцарският специалист във вторите 45 минути да даде шанс на налудничавия Санчо, а той веднага показа от какво е направен. И за това браво, обаче, критиките за поведението напълно е заслужил.

Както успели да разберат немски и английски медии Санчо пропуснал последната тренировка преди мача, след това общата закуска, а на срещата в деня на мача успял да закъснее?! Което е много - много е. Особено за един тийнейджър. Фавре реагирал съвсем логично, оставил го извън отбора, но е въпрос колко е добре това, че по-късно все пак му даде шанс.

"Санчо? Не бих коментирал някои неща публично", кратко по този повод се огласи Матс Хумелс след поражението от Барселона.

Люсиен Фавре преди мача с Падерборн миналия уикенд говори за проблематичното поведение на Джейдън Санчо, открито му поръча как трябва по-бързо да порасне, за да може да продължи да се развива правилно и да стане един от най-добрите играчи в света, което му се и предвижда, но очевидно над този момък това не е имало кой знае какво влияние.


А че положението не е никак наивно знаят онези, които внимателно следят Дортмунд. Санчо през този сезон многократно закъснява за тренировки, някои чак и пропуснал, закъснявайки да се върне от паузите за националните отбори. Когато и удрянето по джоба не помогна Фавре започна да го оставя извън състава. Разбира се, всичко това е правено контролирано и в договор с управата, защото става дума за най-големият клубен бисер и играч от когото на Вестфален очакват приход по-голям от 100 000 000 евро при продажбата.

Спекулира се какво ще се случи с 19-годишния дрибльор за мача с Херта и дали Фавре изобщо ще размисля за него. Игрово - нужен му е, защото се бори да задържи работата си, за което му е нужна убедителна победа в Берлин. Но отново, работата няма да му е смислена, ако изгуби авторитет, което лесно може да се случи, ако вече не се е...

С гола против Барселона Санчо показа само частица от своя страшен потенциал за който загатна още през 2017, като 17-годишен. През миналия сезон блестеше в жълто-черния екип, вкара 13 гола и записа 19 асистенции, а и през този не започна лошо, без оглед на факта, че не игра в някои мачове - шест гола + девет асистенции в 17 мача.

четвъртък, 28 ноември 2019 г.

Петрович: Мислехте, че Звезда ще мине група с Байерн и Тотнъм, Партизан да е пред Юнайтед? Престанете да се занимавате с футбол...


"Няма щастие за един клуб, както и да се нарича, ако не се ослони на млади играчи. Но ако създава таланти, тогава е ясно, че не може да бъде шампион. Нека излязат хората от ръководството на Партизан и да кажат: "Отиваме по пътя на създаване на отбор, не очаквайте титла", па който се люти, нека се люти", поръча бившият национал на Югославия.

Разлики. Между нас и тях. Чертата ясно е теглена през есента в сблъсъците на Партизан с Манчестър Юнайтед и на Цървена звезда с Байерн и Тотнъм. В дуелите с отборите отдалечени от първите места в своите първенства и земетръсна почва за треньори, нашите най-добри клубове допуснаха 22 гола. Не вкараха нито един. А не е да не сме очаквали...

Най-голямата разлика е в това, че и при англичаните и при немците съществува система. Онова което липсва на сърбите. Години. Тези разлики в работата, формирането на отбор, изборът на играчи неминуемо се пренасят на терена и се виждат на таблото. А всичко е последица на разликите в мисленето. Чужденците планират за бъдещото време, ние живеем от днес до утре. Там главните звезди са играчите и треньорите. При нас ръководителите.

Последиците са видими.

"Зад успеха на отборите, които години играят значима роля в Шампионската лига или Лига Европа стои системна работа. Да вземем за началото разликата в бюджетите. Ако някой чужденец обърне годишно между 70 и 100 000 000 евро в бюджета логично ще има по-големи шансове за победа. Само че, не играят парите. Когато би се гледало така, само на основата на условия, ресурси, финанси и всичко останало, Цървена звезда трябва да побеждава Инджия всеки път с поне 5:0. Каквато е разликата между европейците и нас, такава е и между най-популярните сръбски клубове и останалите в държавата. А тогава се случва Ливърпул в Белград или мъчението на червено-белите със същата тази Инджия и всяка разлика в парите пада като аргумент. Важно е, че Ливърпул или Байерн имат абсолютно всички структури на клуба подредени към първия отбор. Рано или късно ще успеят. Разбира се, греши се в оценките: Звезда този сезон сбърка с довеждането на голям брой играчи, но грешат и англичаните, немците, само че имат система, която ще поправи временните грешки. Никой не е сбъркал нарочно в Звезда, всичко е направено с най-добро намерение, обаче, най-голямата грешка е, ако се послушат тези, които се явяват сега и мислят, че разбират футбола. Всъщност, представа нямат...", със спокоен глас заяви от Холандия Желько Петрович, някогашен национал на Югославия, по-късно сътрудник на Дик Адвокат в селекцията на Сърбия и човек научен да мисли сякаш е отраснал в Западна Европа, далеч от утайката в тукашния футбол, в страна в която е възможно шампионът да се реши в последния кръг или резултат в дерби да бъде 10:1.

И това са разликите.

По време на разговора от всяко изказване на бившия защитник на Никшич и подгоришката Будучност, по-късно доказан в страната на лалетата, излизаше послание за значимостта на планираната работа, проектите, идеите, организацията. Всичко онова за което говорят сладкодумните тукашни спортни работници, а което не прилагат на практика. Въпреки че се случват "инциденти", най-много благодарение на професионалистите.

 "Огромен успех направиха Цървена звезда и Партизан с класиранията в груповата фаза на Шампионската лига и Лига Европа. Следя медиите, чувам общественото мнение, виждам, че привържениците са разочаровани, оплакват се, че нямат повече точки... Добре, не е хубаво да се изгуби с 0:6 от Байерн, може би Делиjе могат да плачат заради резултата, но да не се залъгваме, разликата е огромна. Във всичко: обстановка, организация, система. Останалите истории са каша. Затова, максимално уважение и за Партизан и за Звезда, че изобщо се класираха и че в напреднала фаза на турнирите имат шансове да се преборят за европейска пролет. Не са ми ясни някои, онези, които изобщо са мислили, че червено-белите в конкуренцията на Байерн и Тотнъм могат да се борят за 1/8-финали в Шампионската лига или онези, които са вярвали че Партизан ще бъде пред Манчестър Юнайтед. Такива нека веднага престанат да се занимават с футбол. И да го следят."


Способността да минаваме от крайност в крайност, от еуфория каквато обхвана стадион "Райко Митич" преди три месеца до отчаяние след шестицата от Байерн е характеристична не само за привържениците на Звезда, а за любителите на футбола в Сърбия генерално.

"Нужно е да се запитаме къде беше Звезда преди няколко години, когато, да речем, Олимпиакос редовно преминаваше групата като втори или трети. Сега белградчани имат шанс да завършат пред гърците, което би бил фантастичен успех. Споменават някои "защо не сме като Динамо", а аз припомням, че загребчани много сезони служеха за поправяне на головата разлика, както сега Звезда, получаваха по пет гола почти във всеки мач, но се подобриха. Доведоха хора, които разбраха как функционира европейският футбол, връщат дълговете и привържениците, с това и доверието на обществото. Всичко което се случва в Звезда е нормално в процеса на създаване на отбор, който в бъдеще ще може да се състезава в Шампионската лига като "модрите" днес."

Ако няма промени. Защото за да се наложи системата, която Петрович споменава е необходимо да се държат същите хора на същото място. Може би не е уместно сравнение, но както Зоран Терзич 17 години е селекционер на волейболистките.

"Владан Милойевич е един от най-добрите треньори на Звезда за всички времена. Не го казвам аз, а резултатите. Всичко това е негова заслуга. С какви играчи? Да не се лъжем, Шампионската лига, както хубаво каза Борян, не е правена за нашите клубове, а за онези от държавите в които се въртят огромни пари. Тук се и дава и се взима. А при нас..."

Като става дума за ситуацията в другата страна на Топчидерското бърдо, Желько Петрович смята, че самото класиране в Лига Европа е стъпка напред в сравнение с миналия сезон, но за по-сериозна роля в този турнир и борбата за шампионската титла в Сърбия са нужни инвестиции. В комбинация с търпение.

"Забелязвам доста положителни събития в Партизан, налагат се млади играчи като Павлович и Стеванович, връщат се дългове, играе се по-хубаво отколкото преди... Приказките, че черно-белите трябва да бъдат шампиони са празни. Всички виждат, че в Супер лигата Звезда е по-силна. Партизан може да спечели дербито, но в маратонското състезание каквото е първенството предимството е за червено-белите, имат по-голям избор откъм играчи. Не можете да очаквате да стигнете някой, който има повече пари и влага повече от вас, ако всеки сезон продавате по двама-трима най-добри играчи. При нас най-трудно се казва истината, веднага ставате неприятел, плюят по вас вестниците, нападат..."

Бившият десен бек, със стаж в клубове като Севиля, ПСВ, не усуква. Стреля в центъра на мишената.

"Няма щастие за един клуб, ако не се ослони на млади играчи. Но ако създава таланти, тогава е ясно, че не може да бъде шампион. Нека излязат хората от ръководството на Партизан и да кажат: "Отиваме по пътя на създаване на отбор, не очаквайте титла", па който се люти, нека се люти. Погледнете гигант като Манчестър Юнайтед, годишно обръща 600 000 000 евро, но налага деца от Академията. Резултатите търпят. Ако в такива условия пращате послания "трябва да бъдем шампиони" всеки треньор е лош. Невъзможно е Саво Милошевич успоредно да гради състав и да спечели трофей. От друга страна, ако се налагат таланти, връщат дългове, опитва се да се направи нещо в Лига Европа, тогава има смисъл..."

Както прави следващият съперник на черно-белите. АЗ е известен с огромните вложения в школата от която този сезон в първия отбор са лансирани Мирон Боаду и Калвин Стенгс, но затова не играе всяка година в Европа, нито е конкурентен в борбата за титлата.

"Затова в Алкмаар вярват в проекта. Всяка година продават играчи в рамките от 10 до 20 000 000 евро, каквито са Янсен, Тил, Вегхорст, Яханбакш... Сега в първия отбор расте поколение с пет-шест надарени момчета, около 80% от първия отбор е производство на клубната школа. Изчакаха ПСВ да падне и в момента са втори, не се жалват и като са четвърти, защото машината непрекъснато работи, изкарват играчи, хората обичат да ги гледат, играят най-хубавия футбол след Аякс в Холандия и всички са доволни."

Посланието е ясно и се очертава върху възможностите в нашия футбол, отровен от зверска борба да бъдеш първи. Без скрупули.

"Трябва да се подкрепя Саво Милошевич като вече опитва да направи нещо. Омръзна ми да слушам изявления на наши треньори в стила "ние се затворихме, хубаво е, че не загубихме". Същината на футбола е да се напада, да се вкара гол. Шапка долу на моя някогашен приятел в националния отбор. Аплаузи за това което прави. Играта на Партизан трябва да бъде бърза, доминираща, атрактивна, да се налагат таланти, хората да имат какво да видят. А да не бъдат 300-400 по трибуните. Нашият народ обича футбола, само му го предложи. Разликата между Партизан и Звезда в сравнение с останалите клубове е такава, че могат да формират състави, които ще играят по описания начин. Добре, някой в Крушевац ще направи контра и ще останеш без планираните точки, обаче, следващите десет мача ще победиш, защото сме държава на непресъхващ талант. Стигаме до същината: не могат Саво и Милойе да направят всичко за месец-два. Дайте им време. Не само да плюете управата, школата, директорите, президенти... Макар че, като размисля малко по-добре, ние сме свикнали с това. В Сърбия би било ненормално да няма оспорване на всяка крачка. Да може различно, показаха след последното дерби треньорите на най-големите, прегърнаха се, дадоха умерени, а не запалителни изявления. Още само и клубните структури да ги подкрепят в истинския смисъл, не на думи. По-добре да имат и лоша програма, па да я поправят когато видят недостатъци, отколкото да нямат никаква идея. Това е сигурен път към пропастта."

Тази вечер Партизан играе мача на есента, защото само победа в Хага, над вече описания АЗ, го оставя в борбата за класиране в 1/16-финалите на Лига Европа. Съперникът е як като гръм: играе точно както Желько Петрович иска, атрактивно и доминиращо.

"Ако Партизан се отдръпне - няма никакъв шанс. Разбира се, няма причина веднага да свали всички карти, да не изгуби мача в първите 15-20 минути. Нужно е да си умен, да накараш АЗ да се уплаши. Ако се позволи на холандците да държат топката и да обикалят около наказателното - пропадане. Също така смятам, че е пагубно да се играе зонова защита, ще ни убият, ако позволим играч да поеме топката, да се обърне, стреля... По-добре "човек на човека", ако сме близо до противника, да му намалим пространството за действие. Най-добрият вариант е да се държат далече от вратата, да се правят контри и полуконтри. АЗ трудно се защитава от тях."

На черно-белите са нужни голове и затова погледът пада първо върху Умар Садик.

"Непредвидим нападател, способен да направи каквото никой не очаква, а после в следващите три мача се питаш дали изобщо умее да играе. Неговото предимство са височината и бързината. Виждам, че всички оспорват Тошич, обаче, точно за такива мачове играч с неговия опит е скъпоценен. Трябва да сме реални, Бамби отпреди пет години не е Бамби днес, но трябва да му се намери роля, не са важни само титулярните 11 играчи, тук са и онези от пейката. А съм сигурен, познавайки Милошевич, че никога няма да работи срещу себе си и да сложи в състава някой, който не заслужава или с когото би имал футболист по-малко на терена."

Като вече отвори дума за отделните играчи, логично е да питаме Желько Петрович за оценка за двама играчи в лагера на Партизан и Звезда, които засега не оправдаха очакванията, а са ангажирани с милионни трансфери от клубове, които се смятат за уредени. Например: Такума Асано?

"Когато някой играч дойде в Сърбия, вестниците са изпълнени със заглавия "играч чудо". Създава се нереална картина. Да бъдем почтени, в тези години сериозен калибър играч не идва при нас. Ако доведем някой от чужбина, неговата мисия е да помогне за развоя на младите, да им предаде полезни информации, евентуално да допринесе на терена, да се препродаде.. А не да се говори "довели сме чудо". Чудеса в Сърбия не играят. За тях са Висшата лига, Примера, Бундеслига... Не може някой на 27 години, например, да бъде феноменален. Къде е бил досега?"

Мислите за Раджив Ван Ла Пара?

"Грешат и хората в Челси, Сити, Аякс, ПСВ, могат и в Цървена звезда. Само, нямат лукса да бъркат серийно. Ако са довели пет играча в един трансферен прозорец не трябва и петимата да са грешки. Поне двама и половина да уцелят. Така както беше лятото... Като става въпрос за Ван Ла Пара, трябваше по-добре да се оцени дали би се вписал в стила на игра на Звезда. Имате милион примери, че някой в една среда цъфти, а в друга вехне. Миле Белодедич беше един от най-добрите футболисти в похода на Звезда до титлата в КЕШ, а едва ли не най-лошото подсилване в историята на Валенсия. Не му харесваше испанския стил. Може би на Ван Ла Пара този на Милойевич. Това че са го платили над милион евро нищо не трябва да означава. Модерният футбол изгуби параметри за стойността, защото ако днес някой струва 222 000 000 евро, тогава Дейо Савичевич или Златко Вуйович биха стрували - милиард", в разпознаваем стил завърши Желько Петрович.

Нищо за добавяне.

Автор: Александър Йоксич

Милане, ти си за Шампионската лига


Единственият експонат от не толкова далечни времена в Цървена звезда


Може би от това историческо поражение против Байерн ще остане само прах и черна буква в биографията на Звезда, ако отборът на Владан Милойевич преживее в пирейското пристанище. Всичко това е може би, но е ясно, че 13 от 14 играчи на Цървена звезда, които получиха шанс да усетят мощта на байерновата машина, след 30 или 40 години в дълбока старост ще се питат къде им е била младостта в тази вечер на 26 ноември 2019 година. Такива шансове да направиш себе си важен трудно се получават, а лесно се губят. Някои излязоха на тревата на Маракана влюбени в себе си, измамвайки се, че те трябва да почерпят публиката на Звезда с присъствие. Други пък бяха недостатъчно качествени и несвикнали на такова ниво надпревара. Имаше и онези третите, които нямо гледаха как Роберт Левандовски немилосърдно пълни и предизвиква бяс и гняв в близо 50 000 човека на най-големия сръбски стадион.

Един човек беше достоен за Цървена звезда. Не, не става дума за това, че Милан Борян направи един от своите най-добри мачове в Шампионската лига и с десет спасявания, по официалната статистика на УЕФА, спаси Маракана от двуцифрена загуба. А това би бил срам, който щеше да живее вечно. Националът на Канада, въпреки че е сит с по-ранните успехи, показа, че в този момент е единственият експонат от не толкова далечни времена. Експонат на истинските звезди на Милойевич.

Когато играчите на Владан Милойевич с наведени глави след завършека на мача слушаха песента на привържениците под северната трибуна, и без енергия с пляскане следваха ритъма, само Милан Борян имаше обратна реакция. Неговото изражение на лицето, на ивицата на сълзите, говореше, че е един от редките, които в този момент би пропаднал в земята от срам. А става дума за човек, който единствен не би смял да усети отговорност или угризение на съвестта, защото единствен си вършеше работата, въпреки че през този сезон вече е получил 19 гола в елитния турнир. Така че, емоционалният заряд на Милан Борян като единствен (и, трябва да изтъкнем, Раша Панков), разкри на какво ниво е отборният дух в съблекалнята на Цървена звезда. Или по-добре казано - че изобщо го няма. Повтарят това и отговорните на Маракана, че Цървена звезда иска посветеност и всекидневна битка със самия себе си, защото не се живее от последните впечатления и успехи. Знае това и Владан Милойевич, защото в момента живее в другата крайност на всекидневието на треньор на Звезда. Само че не го знае мнозинството в отбора.


Опитваше извън медийните изяви Милан Борян да пробуди състава, да ги разтърси и да им обясни правилата на поведение в голям клуб. Работеше като капитан без лента и човек, който след всичко което е направил в Залцбург и Копенхаген можеше да си накриви шапката и като най-голям нарцис всекидневно да се гледа в огледалото и упорито да си повтаря: "Аз съм Милан Борян, голям любимец на привържениците на Цървена звезда, може да съм най-значителната фигура в тази успешна ера". Можеше, но не е. Тестваше границите на собствените способности и вратарски умения и не можеше повече да гледа как тия пред него развалят онова което е създавано 28 месеца. От онази Флориана или Спарта, когато опитният пазител на мрежата дебютира за Цървена звезда. Това е черта на истинския лидер, който през  живота и кариерата е научил да се бори и едва в 30-те години получи възможност да брани вратата на Цървена звезда. Прокървял е за това идване на Маракана, па затова на всеки мач гледа като на привилегия.

Играчите на Звезда в момента приличат на равнодушни пубертети. Родителите им се карат, че трябва да поправят оценките, да бъдат полезни, но тези укорявания на тях им влизат през едното, а излизат през другото ухо. Може и да не са предопределени за висши училища, но недостатъчно използват потенциала и после трябва да имат класен ръководител или председател на класа, който малко по-строго да им каже, че са на грешен път. Това днес е Милан Борян.

"Ние не сме за това ниво на надпревара. Някои играчи сякаш не знаят какво означава Цървена звезда. Такива мачове не се играят за пари, а за привържениците. Така беше и в предходните две години", гневно заяви националът на Канада след всичко видяно против Байерн.


Как тези негови думи ще бъдат посрещнати в съблекалнята? Това никой не знае, защото вече в отбора ги няма приятелите на Борян като Савич, Стойкович, Радонйич... Но е сигурно, че Милан Борян - ако реши да си отиде - ще го направи с чист образ. Статус не се гради със запалителни или провокативни изявления за това как някои възможности не са използвани, а с дела, емоции и страст към всяка работа. Борян в момента е Звезда - останалите не са. И затова никой няма да смее да го критикува, ако в зимния трансферен прозорец настоява за трансфер. Заслужил е да наплати, и заради спасяванията и заради това което е опитвал - а и продължава да опитва - да вразуми лошите ученици.

Милане, ти си за Шампионската лига.

Автор: Дарян Неделькович

От билети в касата на Цървена звезда влязоха 6 300 000 евро


Ръст от 50% в сравнение с миналия сезон, макар че е под предвиденото

Още не е време да се правят сметки, защото има и мач с Олимпиакос и всичко може да получи съвсем различно измерение, но някои черти могат да се теглят. Поне онези финансовите. Защото червено-белите могат да спечелят допълнително на 11 декември в Атина, но в клуба още сега знаят колко им донесе есенното участие в Европа поне като става въпрос за продажбата на билети.

Звезда от трите мача в груповата фаза на Шампионската лига е заработила 5 000 000 евро бруто. В квалификациите с Копенхаген и Йънг Бойс са заприходени около 850 000 евро, а като се добавят и мачовете с Хелзинки и Судува общата бруто печалба е 6 300 000 евро.

Тази сума представлява ръст с повече от 50% в сравнение с миналия сезон, дебютен в Шампионската лига, когато Цървена звезда спечели някъде около 4 000 000 евро.

Разбира се, този ръст е в директна връзка със значителното поскъпване на пакета билети за мачовете в груповата фаза през този сезон заради което червено-белите продадоха 30 000 комплекта, за разлика от 39 000 през миналата.

Истина, към всичко това тази есен са продадени и 3500 единични билета за мача с Олимпиакос, 6500 за сблъсъка с Тотнъм и 9500 за мача с Байерн.

Стадионът в нито един от тези мачове не беше напълнен до последното място, па Звезда не успя да се приближи към оптимистичната оценка в началото на сезона, когато беше проектирано от билети, с квалификационните мачове, да се заработят общо 8 000 000 евро. Въпреки това, на касата след години в които клубът живуркаше в непрекъснат минус доволно търкат ръце.

Съществува разбира се и онази другата страна на медала, онази, която говори за забележимо по-слабата атмосфера на стадион Райко Митич, защото високите цени прогониха редица привърженици от провинцията преди всичко, па и онези с по-плитки джобове, а точно такива по правило са първи когато трябва да се вдигне температурата на Маракана.

Обаче, и това е модерният футбол. Бизнес, а не игра.

България напредна с 2 места и дели 59-о с Буркина Фасо


Националният отбор на България увеличи точковия си актив в ранглистата на ФИФА с 10 точки и напредна с две места. С 1381 точки "лъвовете" вече са №59, като делят позицията с Буркина Фасо.

Хърватия напредва с едно място до №6 и е най-предно класираният състав от Балканите. Световните вицешампиони изместиха Португалия.

Турция и Сърбия също се изкачиха с 3 и 4 позиции и делят №29 с 1494 точки. Румъния е №37, а Босна и Херцеговина е 49-а. Гърция е №54, а зад нас са Черна гора и Словения, които разделят 64-о място, Албания под №66 и Северна Македония №68.

Топ 10

1 Белгия 1765 точки
2 Франция 1733
3 Бразилия 1712
4 Англия 1661
5 Уругвай 1645
6 Хърватия 1642
7 Португалия 1639
8 Испания 1636
9 Аржентина 1623
10 Колумбия 1622

Борусия (Дортмунд) разчита на помощ от Барселона


Статистиката от второто полувреме - по пет удара и 61% притежание на топката за Борусия - показва изравнена битка, но ФК Барселона заслужи своята победа пред 90 071 зрители. Резултатът означава, че Борусия (Дортмунд) ще зависи от резултата другаде, за да се класира в елиминационната фаза.

Група F на Шампионската лига започва да се оформя, като два от четирите клуба знаят крайните си позиции след сряда вечерта: Барселона си осигури първото място, докато загубата на Славия (Прага) с 1:3 от Интер (Милано) означава завършване на последното. Единственото останало да се решава е кой ще завърши втори и трети, като Борусия (Дортмунд) и Интер са с равни точки преди последния кръг.

Италианците имат по-добър шанс да преминат напред, тъй като имат предимство в преките мачове (4:3 общ резултат). В резултат на това, Борусия (Дортмунд) ще достигне 1/8-финалите на турнира само ако...

  • победят Славия (Прага) и Интер не спечели срещу Барселона
  • завърши наравно със Славия (Прага), а Интер загуби от Барселона

Ако не успее в това, Борусия (Дортмунд) ще продължи в Лига Европа след зимната пауза.

Хумелс: Не беше лош мач, но не беше и страхотен


"Не направихме достатъчно, за да победим Барса", заяви Матс Хумелс след загубата с 1:3 на Камп Ноу. Защитникът коментира и сбъркания му пас, който доведе до втория гол на Барселона. "Беше твърде открит мач", посочи Люсиен Фавре, който допълни: "Играхме добре в последните 20 минути."


Матс Хумелс: "Не беше лош мач, но беше и страхотен. Барселона наистина беше много добра, особено с Меси в атаката през целия мач. Ние имахме добри фази тази вечер, но и няколко лоши, както беше след получаването на първия гол. Това беше особено лоша фаза, която доведе до сбъркания пас, който доведе до втория гол. Не направихме достатъчно да бием Барса днес; може би беше резултат от това, че не създавахме достатъчно възможности. Имахме голям шанс още в началото и веднага след почивката, трябваше да ги вкараме и двата."


Люсиен Фавре: "Беше твърде открито. Ако дадеш на Барселона твърде много пространство да играе, тогава става трудно. Опитахме да играем агресивно, но Барселона игра добре. Въпреки това, ние имахме два много добри шанса и можеше да е 1:0 в първото полувреме. После направихме няколко поредни грешки, които направиха нещата твърде лесни за Барселона. Играхме добре в последните 20 минути, направихме 1:3 и можеше и 2:3. Барселона започна да контраатакува и все още беше опасна. Въвлякохме се в много ситуации един на един, които поставиха под риск."

Когато запалянкото обърка датата: Минал 400 км, а отборът му играе следващата седмица


Интересна история стига до нас от трета шотландска лига, а реакцията на привърженика учуди мнозина.

Футбол на Острова се играе във всички рангове, а запалянковците не пропускат мачовете на любимите отбори. Такъв случай стига до нас от Шотландия където един от привържениците на Мортън от едноименното село преминал 400 километра, за да подкрепи своя отбор против Брора Рейнджърс.

Да бъде още по-зле, Браян Пауър объркал датата и напразно шофирал, защото мачът между Брора Рейнджърс и Мортън се играе на 3 декември, а не на 26 ноември както мислил той. Заради това от клуба решили да наградят запалянкото, като чрез социалните мрежи предложили безплатни билети за срещата, за да го компенсират за напразното шофиране до Брора. Джентълменски жест, няма какво да се каже...

Зала за пресконференции с бар и "маскирани" седалки посрещат Партизан в борбата за европейска пролет


Симпатичният стадион на АДО Ден Хааг под името "Карс Джинс" ще бъде поприще на решителния мач от Група L на Лига Европа между АЗ Алкмаар и Партизан.

Буря нанесе щети на стадион АФАС в Алкмаар и пресели АЗ и Партизан в Хага, а точно в този град валежите и лошото време ги посрещнаха преди дуела от петия кръг, който би могъл да донесе развръзката. Надяват се черно-белите, а отговорът ще е ясен тази вечер около 22 часа.

Все пак, самото здание на този стадион е много интересно, а преди всичко залата където се проведоха пресконференциите. Тя е повече бар с барплот и кранове за наливна бира. Ето как холандците са импровизирали:


Цветовете на Ден Хааг са зелени и жълти, но от АЗ Алкмаар са се потрудили поне част да "камуфлират" и покрият с червени десени с емблемата на техния клуб.
 

Изкуствената трева на която ще се играе мачът, наистина, дава допълнителна бързина на топката, което на теория трябва да е плюс за АЗ, но качеството на настилката не е като на онази в Астана Арена в Нурсултан, когато черно-белите записаха триумф. Също така, изкуствената трева не беше проблем и в Молде, когато беше осигурено влизането в Лига Европа.


Иначе, в Хага през целия ден в сряда валя дъжд, често валежите засилваха, а с вятъра, който не е пренебрежим, във вечерния час на изиграването на мача беше прилично хладно. Подобно време се очаква и за самия мач, така че трябва да се вземат предвид и условията, които ще посрещнат футболистите на холандския и сръбския клуб.

Борусия довежда Манджукич и Джан за 30 милиона


Борусия от Дортмунд е подготвила 30 милиона евро за тандема футболисти на Ювентус Марио Манджукич и Емре Джан. Борусия иска да се подсили през януари с играчи, които са във втори план в Торино и със сигурност си тръгват от Старата госпожа.

Емре Джан вече няколко пъти изрази недоволство от минутите, а Манджукич го няма в плановете на треньора Маурицио Сари, а тази ситуация възнамеряват да използват "жълто-черните", пише Билд.

Двамата имат голям опит в Бундеслигата, Джан е от школата на Байерн, а име направи в Байер Леверкузен, докато Манджукич най-добрите мачове в кариерата направи в екипа на мюнхенския великан с който спечели Шампионската лига, именно срещу Борусия (Дортмунд).

Борусия през този сезон не играе според очакванията в Бундеслигата, едва шеста е в класирането, но само на пет точки от лидера и съименник от Мьонхенгладбах.

Доживотно наказание за нападение над съдия в баскетбола в Албания


Баскетболният съюз на Албания наказа доживотно играча на Тирана Бруно Делию, който в мача против Теута нокаутира съдията, съобщиха албанските медии.

Делию, недоволен от съдийско решение, гласно протестирал, а след като арбитърът му отсъдил техническа грешка и физически нападнал съдията.

След два удара с юмрук, съдията паднал на земята, а играчът на Тирана продължил да го напада.

Съдил над 30 мача в Шампионската лига, за пръв път като зрител


Съдията Далибор Джурджевич за пръв път във вторник присъства на мач от Шампионската лига като зрител. Това разказа самият той в гостуване на коментаторската позиция на РТС на стадион Райко Митич преди дуела Цървена звезда - Байерн (Мюнхен).

Съдията Далибор Джурджевич изненада с информацията, че това му е първи път като зрител да присъства на мач от Шампионската лига. За него чудна позиция от западната трибуна и в спокойна атмосфера да гледа едно футболно представление. Досега като съдия е делил правдата в повече от 30 мача в най-елитния турнир.

За пръв път, в компанията на своя син, можеше да се наслади на чара на футболната игра и да се концентрира над случващото се на терена и около него - на живо. Не трябваше да следи внимателно само случващото се на терена максимално концентриран върху правилата на играта.

Този път, за него в леко чудната ситуация, можеше да се отпусне и да коментира мача. Жалко, че резултатът не беше малко по-добър за сръбския шампион да уплътни неговото преживяване - "от другата страна" на един мач от Шампионската лига.

Запалиха статуята на Ибрахимович в Малмьо


Статуята на Златан Ибрахимович в Малмьо е осквернена от привържениците на едноименния клуб след решението на шведския футболист да стане акционер в съперническия клуб Хамарби. В социалните мрежи се появиха видеа направени на платото пред стадиона на Малмьо където е поставена статуята на Ибрахимович.

В чест на един от най-добрите шведски футболисти Златан Ибрахимович през октомври беше поставена статуя висока 3,5 метра пред стадиона на Малмьо, клубът в който е започнал кариерата.

Вчера статуята е палена с факли, нашарена със спрейове, на главата му е сложена торба, а около ръката тоалетна чиния.

Повод за такава реакция на вандалите е решението на Ибрахимович да купи 25% от акциите на Хамарби от Стокхолм, който се смята за най-голям враг на неговия бивш клуб.

Една от главните теми във футболната общественост тези дни е къде Ибрахимович ще продължи кариерата след изтичането на договора с Лос Анджелис Галакси, а най-вече се споменават Милан и Болоня, водена от Синиша Михайлович.

Съдия, колко пръсти виждаш?


Интересна ситуация се случи в мача Барселона - Борусия (Дортмунд), когато топката удари главния съдия Тюрпен в главата. Футболистите на двата отбора притичаха на помощ на френския арбитър.

Френският съдия Тюрпен непреднамерено прекъсна акция на Барселона, когато топката насочена от Луис Суарес го удари в главата и събори на тревата.

На Тюрпен му трябваха десетина секунди да се вдигне на крака, след което прекъсна мача за кратко, въпреки че Барселона имаше потенциално опасна атака.

Към главния арбитър притичаха първо Ройс и Гризман, а футболистът на Барселона, сънародник на Тюрпен, по интересен начин провери съдийското състояние и способността да продължи мача.

Футболистите и съдията се посмяха и продължиха мача.

Барселона на "Камп Ноу" победи Борусия с 3:1, с голове на Суарес, Меси и Гризман. Единственият гол за "жълто-черните" постигна Санчо.

Гост-коментатор скандализира Сърбия: Дембеле гледа порно, Борусия пропада заради чернокожи


Бившият футболист на Железничар и треньор на Рад, Раде Богданович шокира обществеността в Сърбия със своето участие в студиото на РТС по време на излъчването на мача от Шампионската лига между Барселона и Борусия (Дортмунд).

Очевидно Раде Богданович реши да говори без задръжки за мачовете в Шампионската лига, но прекали и мина всякакви граници. Скандално е доста от това което се чу по време на коментара на първото полувреме на Барселона и Борусия, а ушите най-вече се скандализираха от коментара за падението във формата на "жълто-черните" откакто треньорът Фавре решил да играе с четирима чернокожи в последната линия.

Също така, той каза, че Дембеле не е фокусиран върху футбола, защото нощем гледа порно и играе на видеоигри.

В края на емисията коментира мача между Цървена звезда и Байерн, казвайки че футболистите на червено-белите не знаят да играят футбол, не знаят нищо и вместо да ритат топката, те я бутат. Раде Богданович бързо се появи и в социалните мрежи.

сряда, 27 ноември 2019 г.

Ройс: Какво повече може да иска футболист?


Барселона и Борусия (Дортмунд) се подготвят за сблъсъка на Ноу Камп в Шампионската лига. Марко Ройс не е възпрян от невероятната серия на каталунския клуб в турнира и заяви на пресконференцията: "Ние ще се опитаме да спечелим този мач."

Капитанът говори разпалено за предстоящия сблъсък, който е непозната територия за повечето от състава. Въпреки че Борусия се състезава на международната сцена 10 поредни сезона и ще запише своето 259-о европейско появяване, двата клуба са се срещали само веднъж преди - във финала за Супер купата през 1997, като победители в Шампионската лига и прекратения турнир Купа на носители на национални купи. "Да играя тук за пръв път, в този страхотен град срещу този страхотен клуб - какво повече може да иска футболист?", каза Ройс, добавяйки: "Ще опитаме всичко да спечелим този мач."

Първият мач като план за успех

Жълто-черните бяха агонизиращо близо до победата в първия мач, доминирайки над каталунците през всичките 90 минути - но Тер Щеген беше в добра форма между гредите и се оказа непреодолим тази вечер. Мачът все още може да послужи като план за успеха довечера. "Ние играхме много добре вкъщи, имахме много положения - много повече от Барса - и се защитавахме добре, пресирахме добре и натискахме. Можехме да спечелим", заяви Люсиен Фавре, който добави и следното преди предстоящия сблъсък между клубовете. "Искаме и се нуждаем от голямо представяне. Винаги е трудно срещу Барселона и особено далеч от дома. Но ние гледаме с нетърпение към този мач."


"Не трябва да сме прекалено прибързани"

Подходът е напълно ясен. "Трябва да атакуваме смело и умно, и не трябва да сме прекалено прибързани", заяви Фавре, добавяйки: "Не ти помага, ако отнемеш топката и пак я загубиш веднага срещу такъв отбор." Ройс каза: "Ние искаме да играем с кураж и увереност. Ако играем както в първия мач, имаме добър шанс."

Капитанът отхвърли проблемите в защитата на домакините като потенциално "предимство" за своя отбор. "Това не е от значение, защото те имат добър и широк състав. Има много добри опции за всяка позиция." Борусия е без Пако Алкасер (Фавре: За съжаление, защото той е много клиничен пред вратата), Якоб Бруун Ларсен и Томас Дилейни.

Сблъсък пред стадиона в Милано: Сбиха се привържениците на Динамо и Аталанта


Пред един от входовете (№10) на стадион Джузепе Меаца в Милано се е стигнало до сбиване между привърженици на Аталанта и Bad Blue Boys.

В един момент са полетели факли и бутилки, сблъсъкът продължил кратко, докато не реагирала полицията и разделила воюващите страни.

Бързо пристигнали и екипи на Бърза помощ, които се намесили, за да помогнат на италианските запалянковци, които в сблъсъка получили леки наранявания.

Иначе, цял ден в столицата на Ломбардия беше мирно, без никакви проблеми и в града пристигнаха повече от пет хиляди привърженици на Динамо. Те загряваха за мача в центъра, атмосферата подгряваше и бившият вратар на Динамо Иван Келава, а като стана време за тръгване към стадиона, Бойс, заедно с останалите запалянковци на Динамо, формираха впечатляващ кортеж.

Тежък удар за Динамо: Без двама важни играчи против Манчестър Сити!


Загубата от Аталанта не е единствената лоша вест, която се случи на Ненад Бйелица в Италия този вторник.

Динамо в гостуването на Аталанта изгуби битката за точки, но и двама важни играчи на които няма да може да се разчита в последния кръг на Група С в Шампионската лига когато на Максимир идва Манчестър Сити.

Кевин Теофил-Катерин и Дино Перич заради жълти картони няма да са на разположение на Ненад Бйелица в сблъсъка против мощния състав на Пеп Гуардиола.

В груповата фаза на Шампионската лига играчите след три получени жълти картона трябва да пропуснат една среща, а и Теофил-Катерин и Перич в Милано пристигнаха с по два жълти.

Много бързо, в първоначалния натиск на италианците, двамата пожълтяха и беше ясно, че участието на Сан Сиро им е последно за тази есен в Шампионската лига.

Утеха за Бйелица може да бъде, че от трети жълт картон се опазиха Ариян Адеми и Емир Дилавер, които също бяха заплашени от опасността да бъдат наказани за мача в последния кръг.

Калкулациите до края

Динамо на 11 декември ще приеме Манчестър Сити, а в същия ден в Украйна ще се срещнат Шахтьор и Аталанта. Само победа води "модрите" в 1/8-финалите, а трябва да се надяват и Шахтьор да не победи Аталанта.

Някак най-реално е третото място, което би било чудесен успех за хърватския шампион. В този случай "модрите" трябва да са за Шахтьор в другата среща.

В най-лошия сценарий, Динамо без победа против Сити и с победа на италианците в Украйна остава и без пролет в Лига Европа.

Звездните 211 паса и 2 топки в наказателното на Байерн, само Динамо е бил "по-зле" в Манчестър


Поразителна статистика от мачовете в петия кръг на Шампионската лига

Най-простият анализ всякак би се свел до простата констатация, че Байерн е космически кораб за Цървена звезда. Във всеки смисъл. Но такъв беше и Ливърпул, па червено-белите направиха чудо. И нека бъде това да е изключение, което потвърждава правилото - вероятно и е - но в този мач отборът на Владан Милойевич, да оставим настрана и головете, беше равноправен противник на по-късно европейския шампион. А в нито един друг, чак и в онази катастрофа на Парк де Пренс, отборът на Милойевич не изглеждаше така немощно както вчера против Байерн.

Това беше ясно и на всеки който лаически е погледал поне някоя минута от мача, а статистиката само потвърждава очевидното. Цървена звезда в загубата с 0:6 имаше само 211 точни подавания, убедително най-малко във вчерашните мачове от петия кръг на Шампионската лига. Всъщност, пръв до Звезда е Галатасарай, който в ремито с Брюж има 261 прецизни паса, докато загребският Динамо записа 262 в поражението от Аталанта.

Динамо, освен това, е единственият пример, който намерихме в този сезон на Шампионската лига с по-малко пасове от Цървена звезда. В гостуването на Манчестър Сити, 2:0 за англичаните, "модрите" имаха само 122 точни подавания с 58% успешност. Резултатно все пак минаха много по-добре.

Например, в един изравнен мач на върховно ниво, какъвто да речем беше дуелът Реал (Мадрид) - ПСЖ (2:2), отборът с по-малко пасове, вчера това бяха французите, стига до 546 паса. И още един положителен пример, когато пражката Славия отнесе точка от стадион Камп Ноу е ясно, че Барселона беше по-доминантна, но чехите успяха да запишат 329 паса с 82% точност. Чак и Галатасарай в катастрофата с 0:6 против Реал в Мадрид имаше 319 прецизни паса.

Имаше и Звезда във всички останали мачове значително по-добро постижение, в Мюнхен 261 паса, в победата над Олимпиакос 365, против Тотнъм в Лондон 397, а в Белград 268.

Байерн вчера все пак беше твърде голям залък. Разигран, бърз толкова, че и с очите не можеха да го хванат червено-белите, а камо ли да задържат топката в краката по-дълго от секунда. А към това се прибавиха и останалите проблеми, па така спрямо статистиката на УЕФА Цървена звезда успя с пасове или соло пробиви да прати само две топки до противниковото наказателно поле. Байерн е бил в наказателното на Звезда - 30 пъти. Което между другото е някъде в ранга средностатистически за него през този сезон.

Но Звезда - безопасна.

Илюзията на един трансферен прозорец


Дали Владан Милойевич измами себе си, или Терзич и Мркела измамиха него?

Нито Барселона с Диего Марадона и Бернд Шустер, нито онзи Милан с тримата холандци, и отново Барселона с истинския Роналдо, Фиго и Стоичков, па и ПСЖ с Неймар и Кавани. Никой никога не е разбил и посрамил Цървена звезда в европейската история както този Байерн с Левандовски и Коутиньо. По този параметър предната нощ на "Маракана" беше уникална, но така просто може да се обясни със спортните модерни думички. Там някъде в края на 2012 година легендарният Светислав Кари Пешич, увенчан с титлата баскетболен шампион на света, говори, че най-добрият отбор не е от 12-те най-добри играчи, а от толкова хора, които могат да работят като най-добър екип. Кари сипа демагогия, приемлива заради пиротския акцент, но това изречение трябва да стои в канцеларията на отговорните лица от "Маракана", за да като странични ефекти, предизвикани от тежкото поражение от Байерн, непрекъснато да им е пред очите.

Защото не е онази шестица в мрежата на най-добрия играч в редовете на домакина Милан Борян фактът, който най-много заболя звездашите. Виждаше се това равнодушие и по-рано, някаква черта на по-голямата част на състава, който облече червено-белия екип и дойде да свърши работа без никакви емоции. А мачовете в Шампионската лига виждат като леко забавление в немска или швейцарска провинция, след тежка петдневна работа на производствената линия в някакъв Манхайм. А това е непростим грях в клуб какъвто е Цървена звезда.

Не съществува по-ясен пример от ситуацията, която предшестваше отменения гол на Байерн, когато Цървена звезда още беше жива резултатно. Десет от 11 играчи в червено-бели екипи гледаха в земята, само Милан Борян искаше от Кайперс да гледа ВАР. И беше прав. И отново се връщаме на онази теза от началото на текста с изтърканите фрази, но тази Цървена звезда не е отбор. И ще има само още един шанс да стане, в Пирея. Това потвърди и Милан Борян, както и треньорът Владан Милойевич.

"Не играем вече с нужната страст, енергия и желание. Не играем вече със сълзи в очите. Нужни са промени", беше посланието на шефа на треньорския щаб на Звезда.

Цървена звезда вече дълго изглежда като отбор съставен от 18 футболни професионалисти, които не ги свързват никакви общи неща. И отново една фраза: червено-белите са изгубили някакво ДНК, каквото и да означава това, защото с парите получени от УЕФА заради континенталните успехи опитаха да направят Шахтьор за бедни, или Манчестър Сити за онези най-бедните. Само за трансферни суми, когато става дума за най-скъпите инвестиции, са платени 6 700 000 евро. Плюс заплати, плюс премии, плюс милионни инвестиции нужни за заплатите на Хорхе Каняс (доведен като свободен играч), след това Гарсия, Ван Ла Пара и Жандер. Да не продължаваме. С влизането в Шампионската лига те, заедно с остатъка от отбора, върнаха вложеното, но... Цървена звезда скоро може да стане заложник на техните безперспективности и смеем да кажем невъзможност да се повтарят в Европа, въпреки че може да се стигне до блясък на 11 декември против Олимпиакос. Защото някой тук някого дебело е измамил. За това ниво на надпревара те не са, което без увъртане каза и Милан Борян.

Докато безпаричието беше съставна част от всекидневието на "Маракана" спортният сектор, персонализиран от директорската двойка Звездан Терзич и Митар Мркела, съвършено следваше рушенето на рекорди и бариери на Милойевич. Координатите бяха ясни: възвращенци от чужбина, главно в залеза на кариерата, представляваха основата на отбора. И тогава имаше чужденци, Гейлор Канга и Ричмънд Боачи в пълния си блясък, след това през миналото лято съвършено вписалия се Бен, но с влизанията в Шампионската лига и Лига Европа бяха подписвани и играчи от магазини "втора ръка". Имаше някакво равновесие. Тук не бяха само Филип Стойкович, Ненад Кръстичич и Вуядин Савич като лидери на съблекалнята и от които се знаеше какво може - а какво не може - да се очаква. По време на срещата с Байерн привържениците копнееха за тихите герои на Милойевич каквито бяха Неманя Милич или Славолюб Сърнич. За Радонйич да не говорим, защото той си отиде след предложение което не може да се откаже. Обаче, второто влизане в Шампионската лига измами спортния сектор на Цървена звезда, че отборът като член на елитния турнир, може да бъде елитарен клуб. Директорите Терзич и Мркела имат само две смекчаващи обстоятелства. Кладенецът с възвращенци "пресъхна", а Терзич и Мркела искаха с насилствена "байернизация" да облекчат работата на Владан Милойевич. Оказа се, че са му набутали в ръцете судоку, което треньорът на Цървена звезда просто не може да реши. И от такъв отбор в съблекалнята да направи юмрук, който да удря в Европа, което е негов основен постулат, казан в интервю още през 2017 година. И второто много важно нещо. Предходната зима върхушката на клуба трябваше да реагира и да удължи договорите на отделни футболисти и по този начин да ги награди за всичко направено в Европа и домашната сцена. Нахрани ги, а учените хора от старите времена ще ви кажат, че само гладният стомах играе футбол. Това беше ситуация, която обещаваше едно каене. Да бяха напуснали мнозина за мизерни пари би съществувала теза, че трябваше да бъдат задържани. Оказа се, че Супер лигата, а специално Белград, не са идеално място за пускане на корени.

Всеки който ревностно е следил работата на Владан Милойевич знае, че става дума за треньор, който се държи към своите принципи и методология на работа и трудно си променя мнението. Но в тези сладки мъки, когато на "Маракана" започна да има пари (много пари), Владан Милойевич позволи да падне в капана на истерията и може би популисткото попълване на игровия кадър до горната граница. Позволи да бъде измамен или сам се измами. В споманетия разговор каза, че обича да има на разположение повече играчи, които усещат клуба отвътре, и които имат силни чувства. Такива сега са малко, и това е грешката на Милойевич, която най-добре рефлектира против Байерн. Само 12 месеца по-рано отказваше играчи да му се водят на конвейр. Беше толкова горд да каже "НЕ" когато благодари на предложението Цървена звезда да се подсили със Силва от Рен, с обяснението, че му трябва защитник от сръбско говорими области. Дочака Дегенек, както и това лято. И уцели.

Може би Звезда би изгубила и с по-голям резултат и с миналогодишния състав, но поне би оставила някакво впечатление. Така изглеждаше като група наемници, която разкри всички илюзии на летния трансферен прозорец. Няма нито едно истинско подсилване за ниво Шампионска лига. Звезда най-много измами себе си. Чак и в Пирея да се стигне до положителен резултат Терзич и Мркела ще трябва да натиснат копчето за "рестарт". Една ера полека завършва, не е важно дали в нова ще се тръгне с Милойевич или без него на пейката.

В последните дни гръцките медии спекулират за неговото отиване в китайския Далиен (макар и без големи основания, защото няма индикации, че Рафа Бенитес ще бъде сменен), а споменават и опцията Мартинс да бъде уволнен в Пирея, след което първи избор на гръцкия великан би бил точно Милойевич.

Автор: Дарян Неделькович

Владан Милойевич: Нещо трябва да се промени! Играем без енергия, страст и сълзи


"Какво ще се случи ако не бъдем в Европа? Сигурно светът няма да се срути", поръча стратегът на Звезда на въпроса може ли отборът да се опълчи на Олимпиакос в Пирея

Тежки дни са пред Владан Милойевич. Това се видя и по неговите реакции на официалната конференция след най-убедителната европейска загуба в историята.

И шефът на треньорския щаб на Звезда отново повтори вече казаните тези след тежки загуби. Някакъв страх е предизвикал резултата, който е измил добра част от свършената работа в предходните два сезона.

"Генерално, не знам какво би трябвало да кажа. Разочарование - да. Най-убедителната загуба в историята - да. Хайде да пренощуваме, пък ще видим", каза Владан Милойевич.

Стратегът на Звезда трудно намираше думи. И когато един колега го пита какво е казал на играчите след мача.

"Нищо не съм казал след мача. Казах им преди и на полувремето. Байерн е отбор, който показа мощ, бяха по-добри във всички сегменти. Не ми е ясен този страх още от първата минута. Работехме да избегнем това в анализа на мача. Този страх много ми пречи. Не знам защо това е така. Трябва да седнем и да разговаряме защо е така".

Въпросът е дали такава Цървена звезда е готова да удържи в Пирея и някак да се домогне до Лига Европа.

"Какво ще се случи и ако не бъдем в Европа? Сигурно светът няма да се срути. Тук сме където сме. Нямаме оправдание. Мога само да кажа, че тези играчи могат много повече. Това не е свързано с тактиката. Преди играехме с много повече енергия, страст и сълзи. Може това да е заради мен, може и да е заради играчите. Не виждам причина да се плашим. Не трябва да сте смели в изявленията, аз никога не съм бил. Ще преболедувам това поражение по мой начин. Нещо трябва да се промени."

Делиjе при 0:5: И да ми предложат милиони, билиони - не бой се ти, Звездо, ще остана край тебе


По време на мача Цървена звезда - Байерн Мюнхен Делиjе направиха нещо което дълго, дълго не е виждано по тези пространства.

При болезнения урок на немския гигант в този мач от 5 кръг на Шампионската лига, недълго след петия гол за гостите на Маракана, привържениците на Звезда не освиркваха своите любимци, не ги критикуваха, нито напуснаха трибуните, а по-силно от всякога - запяха "И да ми предложат милиони, билиони - не бой се ти, Звездо, ще остана край тебе".


Борян от душа: Някои не знаят какво е Цървена звезда


В такива мачове не играеш за пари, а със сърце, поръча вратарят на Звезда

Шестицата от Байерн отвори, изглежда, като земетресение, някои пукнатини в съблекалнята на Цървена звезда. Много пъти Милан Борян "вади петната" в слаби мачове на червено-белите, но тази вечер и поред няколко добри спасявания, не можеше да направи много пред армадата на Байерн (0:6).

Вратарят на Звезда се чувстваше като глинен гълъб през 90 минути в мача на Маракана, с буца в гърлото поздрави привържениците и тогава излезе пред журналистите.

И тогава от него излязоха думи заради които мнозина трябва да се замислят.

"Доста играчи в изминалите две години играха за Звезда със сърце. Сега доста играчи не знаят какво е Цървена звезда! Трябва да се погледнем в очите и да видим, че не сме за този турнир. За мен това е много тежко. Съжалявам за публиката, тя заслужава много повече", каза Борян.

Усещаше се горчивина във всяка дума на звездния вратар.

"Мене много ме боли, много ми е тежко. В такива мачове не играеш за пари, а със сърце, за тази публика. Трябва да си кажем един на друг каквото имаме в очите, извън съблекалнята и в нея. Звезда не заслужава това."

Да не излезе, че Борян прехвърля вината върху другите.

"Аз съм част от този отбор, всички заедно изгубихме. Отговорността е еднаква за всички. Загубата е тежка. Те са "извънземни", а нас може би ни хвана и страх."

Без оглед на всичко, има и при Борян място за оптимизъм.

"Ще пробваме в Гърция да върнем вярата, да покажем по-хубава картина. Ще опитаме против Олимпиакос да се преборим за европейска пролет", обеща Милан Борян.

вторник, 26 ноември 2019 г.

Нека небето отново се отвори!


Футболистите на Цървена звезда днес играят голям мач против Байерн! Ела да изпишем историята заедно и небето отново да се отвори!

С тези думи на официалната си страница сръбският шампион призовава привържениците да напълнят Маракана.

Четата на Владан Милойевич има пред себе си може би един от най-добрите отбори в Европа. Може да са по-богати, вероятно имат отбор пред който много биха се уплашили, може би могат да спечелят Шампионската лига, но...

Дошли са в Белград. В нашия град. С намерението да направят същото което и на Тотнъм и Олимпиакос, да победят и вземат три точки. Но, съществува една съществена разлика, а това сте:

ВИЕ!

Най-добрите привърженици на света! Пред които и най-добрите са падали, където най-добрите са създавани!

Приближи се, ще чуеш звука на барабаните, тук зидовете още разказват за вика на севера, който не престава, армията която сплотено гърми, тук зидовете вечно ще говорят за любовта между нея и нас - са думите, които може би най-добре описват "пъкъла" на нашата Маракана!

Нека всяко гърло, всяка душа и общо сърце днес осъществят голяма победа!
Заедно можем много!
Спомняме си миналата година когато на крилете на привържениците нашите момчета победиха сегашния шампион на Европа Ливърпул. Когато най-скъпият вратар Алисон и защитници като Матип и Ван Дайк не можаха да спрат Милан Павков. Спомнете си първия гол. Центрирането на Марко Марин и небесния скок на Павков за първия гол, или бомбата от 20 метра, която момъкът от Войводина упъти към Алисон, който в тази ситуация можеше само да извади топката от мрежата.

Вие бяхте тези, които им дадохте крила. Онези, без които всеки гол, всяка радост, щастие или тъга не е минавала. Винаги със Звезда!

Шампионите играят докато не победят!

Нужни сте им днес! Няма предаване, на ръка разстояние е европейска пролет, а имаме истинска възможност да покажем колко сме големи точно срещу европейски гигант какъвто е Байерн!

Нека гърми Маракана. Да покажем на немците кои сме, откъде сме и чия емблема и цветове обичаме! Трябва да знаят къде са дошли. Трябва да усетят какво означава любовта към червено-белите цветове!

И ДА, НЕБЕТО СЕ ОТВОРИ!
И ДА, СТАДИОНЪТ ЕКСПЛОДИРА!
ТОВА СЕ СЛУЧИ, БРЕ!
И НЕКА ОТНОВО СЕ СЛУЧИ!


Историята пише някакъв друг роман: Немците 10 пъти са падали на Маракана, само Гладбах и Байерн са отнесли победа


Общият баланс на червено-белите с немските клубове: 10 победи, четири ремита, две поражения...

Байерн е мощен, немците винаги са били силни, но ако преди тазвечершния сблъсък в Белград се вземе изключително историческите факти - Цървена звезда не би имала от какво да се плаши на стадион Райко Митич. Просто, немските клубове, както онези от Източна Германия, така и онези от Западна, са били редовни клиенти на червено-белите в главния град на Югославия и Сърбия. Ситуацията не се е променила драстично след обединението на двете Германии, тъй като от 1991 година до днес от четири гостувания на немските отбори в сръбската столица победа взе само мюнхенският Байерн, и то по доста късметлийски начин в груповата фаза на Купата на УЕФА през сезон 2007/2008.

Като се тегли черта на цялата история, немските клубове общо 16 пъти са гостували на стадион Райко Митич, а балансът гласи - 10 победи за Цървена звезда, четири нерешени мача и едва две поражения. Реалността за съжаление е напълно различна в този момент.

Историята на сблъсъците започва през сезон 1969/1970 и неуспешния двубой от втория кръг на КЕШ с тогавашния Форварц Берлин. Отборът, който е предвождан от легендарния Милян Милянич, преследвал 1:2 от първия мач и два пъти губил на Маракана (0:1 и 1:2), но успя да стигне до обрат благодарение на головете на Ачимович и Караси. Все пак, мрежата на Алфред Зулуковски до края остана неподвижна, така отборът от Източна Германия продължи напред. Година по-късно Карл Цайс Йена също носи преднина от първия мач от 1/4-финалите на КЕШ (2:3), но отборът на Милянич този път е немилосърден към противника от Източна Германия. Червено-белите победили с убедителното 4:0, с голове на Джорич, Филипович, Остойич и Караси.

Непреодолима пречка за Цървена звезда в Купата на УЕФА през сезон 1975/1976 бил Хамбургер. Първият мач от втория кръг е изигран на Маракана, червено-белите водеха с гол на Сеад Сушич от 23 минута, но само минута по-късно изравни Оле Бьорнмосе. В реванша убедително 4:0 за немците. Първо поражение от немски клубове в своята история, при това и прилично тежко, Цървена звезда на стадион Райко Митич преживява във втори кръг на КЕШ през сезон 1977/1978. Тогавашният отбор на Гойко Зец преживява истинско крушение от Мьонхенгладбах на своя терен (0:3), а головете за немците вкарват Шефер, Хайнкес и Симонсен.

Звезда най-често с немски клубове се среща през известния сезон 1978/1979, в който останала без трофея в Купата на УЕФА, въпреки че общото мнение е, че по качество и показана игра е заслужила. Всичко започва от един от най-вълнуващите мачове в историята на Маракана с Динамо от Берлин (4:1). Отборът на легендарния Бранко Станкович наваксва 2:5 от първия мач в първи кръг, губи и с 0:1 в Белград до 58 минута, а тогава до края на мача постига четири гола. Човекът на обрата е фантастичният Здравко Боровница, който вкарва два гола, преди това е изравнил Душан Савич, а решаващият гол вкара Милош Шестич в последните мигове на мача. Голът на Дуле Савич в седмата минута на полуфинала с Херта се оказа достатъчен за преминаване към големия финал. Звезда тогава побеждава с 1:0, докато в реванша губи с 1:2. Милош Шестич продължава серията голове в този сезон в Купата на УЕФА и в първия финален мач против Мьонхенгладбах. Червено-белите повели с неговия гол в 21 минута, но немците стигнали до изравняване и позитивен резултат чрез автогола на Юришич в 60 минута. В реванша за съжаление е било 1:0 за домакина.

През сезон 1979/1980 отново немци. Първо стария клиент Карл Цайс Йена, който в двата мача е победен с 3:2, а след това мюнхенския Байерн в 3 кръг на Купата на УЕФА. Червено-белите гонили 0:2 от Мюнхен, до 69 минута са водели с 3:0 на Маракана с голове на Савич, Петрович и Репчич, но баварците в следващия кръг на турнира с два гола отвежда Дитер Хьонес.

До следващия мач с немците се чака цяло десетилетие. В първия мач от третия кръг на Купата на УЕФА през сезон 1989/1990 в Белград е победен Кьолн (2:0) с голове на Деян Савичевич, но отборът на Драгослав Шекуларац в реванша е победен с 0:3. Това е "трагичен" мач за легендарния Шеки, който в тунела ударил шамар на стюард и получил осем мача наказание, заради което въпреки спечеления дубъл трябвало да напусне отбора, който само година по-късно покори Европа под ръководството на Люпко Петрович.


Първият немски противник през известния сезон 1990/1991 е Динамо Дрезден. Червено-белите били немилосърдни и в двата четвъртфинални мача, а в първия на стадион Райко Митич (3:0) головете вкарват Просинечки, Бинич и Савичевич. Ако онзи мач с Динамо от Берлин е бил един от най-вълнуващите, най-вълнуващият е изигран на 23 април 1991 година. Цървена звезда победила в Мюнхен с 2:1, а после в Белград повела с гол на Синиша Михайлович от пряк свободен удар. Все пак, немците само за пет минути в средата на второто полувреме преобърнали резултата с голове на Аугенталер и Бендер, финалът в Бари висял до 90 минута, а тогава "небето се отворило" с автогола на Аугенталер. Този миг завинаги ще се преразказва сред привържениците на Цървена звезда.

Първият немски отбор с който Цървена звезда се среща след обединението на Германия и разпадането на Югославия е Кайзерслаутерн. Тогавашният носител на Купата на Германия носи минимална преднина (0:1) от първия мач в първия кръг на КНК, а Цървена звезда в реванша с гол на Деян Станкович в 55 минута се пребори за продължения. Там немският отбор преживя истинска катастрофа. Станкович вкара в 97 минута, Ньегуш десет минути по-късно, докато крайния резултат (4:0) в 120 минута постави Миодраг Пантелич.

Първият немски противник на Цървена звезда в новото хилядолетие беше Байер Леверкузен. Финалистът в Шампионската лига от сезон 2001/2002 застана на пътя на сръбския шампион в третия кръг квалификации. Мачът на стадион Райко Митич завърши без голове, докато в реванша съставът на Клаус Топмьолер победи с 3:0. Споменатият мач с Байерн в груповата фаза на Купата на УЕФА от сезон 2007/2008 бе белязан от лошия терен и катастрофалната реакция на Иван Ранджелович във финала на мача. Цървена звезда два пъти води, с голове на Короман и Милияш. Клозе два пъти успя да изравни, а тогава един прилично нескопосан удар от пряк свободен удар на Тони Крос премина поред Секундо Кастийо и ръката на Иван Ранджелович.

Последният мач на Цървена звезда с немски клубове донесе на червено-белите пролет в Европа след 25 години. Това беше гостуването на Кьолн в последния мач от груповата фаза на Лига Европа през сезон 2017/2018, което червено-белите решиха в своя полза с резултат 1:0 и гол на Славолюб Сърнич в 22 минута на мача.

Така че, Цървена звезда в тазвечершния сблъсък на своя страна, като главен коз, има само историческите факти. Чудеса се случват и това беше ясно след миналогодишната победа над шампиона на Европа Ливърпул, но е голям въпрос дали съставът на Владан Милойевич сега е в състояние да изиграе такъв мач. Ако успее в това, ще има още един исторически резултат за най-трофейния сръбски клуб.

Немците на Маракана:

КЕШ (1969/70)
2 кръг: Форварц Берлин - 3:2

КЕШ (1970/71)
1/4-финали: Карл Цайс Йена - 4:0

Купата на УЕФА (1975/76)
2 кръг: Хамбургер 1:1

КЕШ (1977/78)
2 кръг: Борусия Мьонхенгладбах 0:3

Купата на УЕФА (1978/79)
1 кръг: Динамо Берлин 4:1
1/2-финали: Херта 1:0
финал, първи мач: Борусия Мьонхенгладбах 1:1

Купата на УЕФА (1979/80)
2 кръг: Карл Цайс Йена 3:2
3 кръг: Байерн Мюнхен 3:2

Купата на УЕФА (1989/90)
3 кръг: Кьолн 2:0

КЕШ (1990/91)
1/4-финали: Динамо Дрезден 3:0
1/2-финали: Байерн Мюнхен 2:2

КНК (1996/97)
1 кръг: Кайзерслаутерн 4:0

Шампионска лига (2001/02)
3 кръг квалификации: Байер Леверкузен 0:0

Купата на УЕФА (2007/08)
групова фаза: Байерн Мюнхен 2:3

Лига Европа (2017/18)
групова фаза: Кьолн 1:0

ОБЩО: 10 победи, четири ремита, две поражения

Автор: Ненад Йованович

понеделник, 25 ноември 2019 г.

Унищожиха стенописа на Златко Далич в неговия роден Ливно


В нощта между неделя и понеделник беше надраскан стенописа посветен на Златко Далич в центъра на родния му град, съобщи Ливно онлайн.

Графитите с които е надраскан стенописа на хърватския селекционер изразяват подкрепа на някогашния символ Вараждин, закрития НК Вартекс и техните привърженици White Stones.

Иначе стенописът бе дело на привърженици на Троглав още миналата година по време на СП по футбол в Русия където Хърватия под ръководството на Далич спечели второ място. Тогава над 50 хиляди души посрещнаха Далич в родния му град.

Припомняме, Златко Далич много пъти явно говори в подкрепа на НК Вараждин, който се смята за възкресение на закрития НК Вартекс, а в своите изявления често се сблъсква с White Stones.

"В този момент когато нещата бяха тежки, тежки мигове в клуба - привържениците напуснаха клуба. Когато корабът потъваше, всички го напуснаха. Аз свалям шапка на тях, на тяхната работа и какво направиха с този клуб (НК Вартекс), градиха го - но когато клубът потъваше, те го напуснаха. Имало е в историята проблеми и с Торсида, и сега с Динамо и с Bad Blue Boys, с Хайдук - но никога привържениците не са напускали своя клуб. Те го напуснаха, и така клубът остана сам", преди две години заяви Далич.

На думите на Златко Далич отговори привърженическият НК Вартекс чрез официалната страница във Фейсбук:

"Господин Далич, не са привържениците тези, които направиха, както Вие казвате, прецедент в целия футболен свят и напуснали клуба. Когато клубът стана "кораб който потъва" много преди това го напуснаха клубните функционери, политическите структури и най-напред всички онези, които от този клуб омазниха мустака и имаха значими финансови ползи. Да си припомним, онзи НК Вараждин (старият НК Вартекс) е изхвърлен от 1 ХНЛ заради милион и половина куни дълг към играча Милан Попович, който, по игра на случая, в клуба е доведен точно във вашия мандат на спортен директор. Привържениците непрекъснато предупреждаваха за лошите и съмнителни решения, които преднамерено водеха клуба към пропаст, но нашия глас никой не искаше да чуе, а най-жалкото от всичко е, че същите тези хора, които са с най-голяма заслуга за пропадането на клуба без никакво угризение на съвестта се представят като "нова ера" на вараждинския футбол и спасители на същия в нашия град.

И да се обърнем още малко и към клубната хронология - в регистъра на клубовете в момента съществуват ТРИ клуба: нашият НК Вартекс, основан от чиста любов към Вартекс и с почтен и прозрачен футбол. Вашият, господин Далич, който е основан СЛЕД нашия и който с "юридически маневри" бе прехвърлен от жупанската в трета лига, както и онзи когото непрекъснато споменавате, който се нарича ВШНК и е във фалит и пред ликвидация.

И затова Ви молим да престанете да лъжете обществеността и в аргументите да ползвате неистини и полуистини.

Спортен поздрав, управата на НК Вартекс."